diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Šestá nemoc

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Až do devátého měsíce byla má dcera v pořádku a zcela zdravá. A najednou, ze dne na den, jen hoří. Hned přemýšlím, z čeho to může být, že by zuby? Nic jiného než teplota něco málo přes 38 ji netrápí, jí normálně, hraje si, jen pokaždé když teplotu srazím, objeví se znovu. Abych něco nezanedbala, jdeme k lékaři, aby mě ten ujistil, že se nic neděje. Buď jsou to zuby nebo šestá nemoc. Po třech dnech jsem se uklidnila, dcerce se na těle objevila růžová krupička a bylo po teplotách.

Říká se jí třídenní, ale může trvat i pět šest dní, jde o nemoc zvanou šestá. Její označení je odvozeno od lidského herpetického viru s označením HH 6. Šestou nemoc, nebo-li Exantemu subitum, pozná na vlastní kůži většina malých dětí, nejčastěji od šesti měsíců do dvou let. Vyvolává ji virus a inkubační doba je 5–12 dní. Někdy stačí, když člověk obdivující vašeho prcka párkrát kýchne nebo zakašle a virus se okamžitě roznese vzduchem na všechny strany, především však směrem k vašemu drobečkovi, jehož imunita nemusí být ještě nic moc.

Šestá nemoc začíná vysokou horečkou, která trvá několik dní. V případě horečky je potřeba podávat antipyretika, tedy léky snižující horečku. U dětí je to např. paralen, který je možné dostat v čípkové, sirupové nebo tabletové formě. Když teplota klesne, objeví se na tělíčku (tvářičkách) drobná skvrnitá růžová vyrážka trvající několik hodin nebo i pár dní. S vyrážkou teplota klesá a dítku se vrací dobrá nálada i chuť k jídlu, pokud ji během nemoci ztratilo. Následky nemoc žádné nemá. Tato nemoc prý nejčastěji přichází na jaře a dítě, které ji prodělá je proti ní příště imunní.


2 komentářů k “Šestá nemoc

  1. PruchovaZ

    Nám se šestá nemoc taky nevyhlnula z ničeho nic tepoloty přes 39 stupňů,porada s lékařkou po telefonu a nasadila jsem malé Nurofen sirup,….asi za 4 dny bylo po nemoci…po sirupu vždycky sáhnu ať už to jsou horečky nebo bolení…

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.