diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jsou pohádky o princezně opravdu špatné pro naše dívky?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Hodně děti se dívá na pohádky o princezně nebo filmy o pop hvězdách, které jsou krásné s krásnými šaty a mají vzrušující život. Myslíte si, že oddávat děti v těchto fantaziích, je více škodlivé než užitečné? Moje dcera miluje princezny – hlavně Popelku. Ze začátku jsem měla přání, aby se mohla vyžívat v pohádkách a skutečnost, že žádná žena by neměla být ve špatné situaci, čekat na prince, aby ji zachránil. Přesně tak, jaké příklady nabízejí tyto příběhy vašim dětem? Že ženy jsou slabší než muži? Jen krásné ženy si najdu prince? Přiznejme si to, většina idolů našich děti jsou krásní lidé s krásnými šaty a vzrušujícím životem. Jsme v tom, že oddávat naše děti v těchto fantaziích, způsobuje více škody než užitku? Tak jsem se zeptala mé dcery, která má čtyři roky, že co tak miluje na Popelce? “Má krásny hlas” zněla její odpověď. “A ona nosí pěkně šaty.” Jsou sny předškolních dětí o rozmaru, fantazii a radosti tak špatné?

Pak mě něco napadlo. Moje dcera by si mohla vzít něco smysluplného z těch rozprávek. Naše dívky sledují Popelku, Šípkovou Růženku a Malou mořskou vilu. Oni vidí krásné ženy, které čelí složitým situacím. Naším úkolem je poukázat na to, že kromě jasné role jsou tam umístněné i znaky, z nichž každá překoná své konkrétní problémy s láskou, odvahy a přátelství. Ať už jsou to ptáci, myši, ryby, vily nebo krásny princ, tito přátelé hrají klíčovou roli v každém příběhu.

Disneyho Popelka je propuštěná z věže pomocí její myši přítelkyní. Ona je zachráněná  od katastrofické situace z lásky k princovi. Šípkova Růženka – Princ by nemusel zvítězit nad zlem, kdyby mu nepomohla dobra vila a kdyby on nebyl statečný. A Ariel by neporazili Ursula, moře, čarodějnice, bez svých zvířecích přátel a lásky člověka. V každém z těchto příběhů , kde hra i princ, jen dělá příběh více náladový a zábavný. Skoro každá kniha nebo film obsahují zprávy, které mohou byt vyložené  jako předsudky. To je v této souvislosti,  že rodiče potřebují posílit a hrát roli v tom, jak našim dětem interpretovat příběhy.  Máme možnost, mít pozitivní dopad na způsob, jak našim dětem zobrazit témy a charaktery svých oblíbeným příběhů. Podle Bruna Bettelheima, autora knihy “Použití kouzla: smysl a význam pohádek,” děláme obrovskou medvědí službu budoucím generacím cenzurovat pohádky.Pohádky mohou být začátkem řadu intenzivních diskusi a vzdělávacích projektů na tradičně genderové role mužů a žen v minulosti a jak se změnit (pokud se změnila) dnes “napsal Bettelheim. Všechny děti mají názor na věci, jako je práce, rodičovské očekávání a hry, které si rádi hrají. Toto téma je výchozí bod, pro mnoho velkých diskusí. Pomáhá také dětem, aby uvažovali o tom co čtou. ” A měl pravdu.Příběhy negativné genderové stereotypy a dámy v nouzi nemají žádný negativní vliv na celkový postoj našich dětí. Studie ukazují, že největší vliv na život dítěte jsou jejich rodiče.

“Vzhledem k tomu, že pohádka  Popelka ukazuje, že někdy nemáme kontrolu nad věcmi ve světě,” napsal Bettelheim. “Rodiče nečekaně umírají. Lidé  mohou být krutý.” Tyto zprávy můžeme diskutovat se svými dětmi. Možno, že je možné použít příběhy fantazie, romantiky, dobrodružství a pomoct našim dětem porozumět chování a událostem v našem životě. Okrem andělského hlasu a krásných šatů. Moje dcera mi řekla, že miluje Popelku, protože je” …Tak pěkná pro každého.” Věřím, že moje holčička má právo žít ve světě  fantazie plny kouzel, naděje a skutečné lásky. Chci, aby se hrála na Popelku tak dlouho, jak ona chce.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.