diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Dodržování pitného režimu u kojenců a batolat

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Léto je obecně spjato se zvýšením běžného pitného režimu, než je tomu tak v jiných měsících roku. Děti do tří let mají ovšem jednu velkou nevýhodu – většinou si sami od sebe nevezmou do ruky hrneček s čajem, aby se napili. To platí především venku, kdy jsou zaneprázdněni hrou a nemají na nic jiného čas ani myšlenky. Rodiče musí kontrolovat pitný režim dítěte a sami předvídat, kdy bude mít dítě žízeň, nebo kdy je už čas tělo osvěžit…

U dětí do tří let je dáno tabulkově, jaké množství by měly vypít, ovšem je nutné upozornit, že vše může být individuální, podle potřeb každého dítěte. Pokud je venku více teplo a dítě řádí celé odpoledne na hřišti, pak se samozřejmě jeho spotřeba zvýší. Kromě toho tělo požaduje větší příjem tekutin i při nemocech doprovázených teplotou či horečkou, průjmech apod.
Nesmíme ani zapomínat na fakt, že je do množství tekutin potřeba počítat i polévku, ovoce a zeleninu, tedy vše, v čem je voda obsažena. Sčítat doma dětem denně co vypijí, také není nejvhodnější, v podstatě bych řekla, že je to naprosto zbytečné – děláte to snad také sami u sebe? Každá maminka dokáže odhadnout zdravé množství, které její potomek potřebuje, aby jeho tělo netrpělo dehydratací. Statistiky, pokud bychom zašly do konkrétních podrobností, jsou důležité u různých nemocí, kdy je žádoucí, aby lékař tyto informace znal, protože se podle výsledků řídí i následná léčba či postupy.

Dehydratace a potřeba tekutin u dětí

Jedná se o skutečně velmi závažný stav, kdy je dítě ohroženo i na životě při té těžké formě. Znamená ztrátu tekutin z organismu, která nebyla nahrazena. Nyní v létě hrozí tento stav dětem při přehřátí organismu a právě ve chvíli, kdy dostatečně nepije, Tedy nepřijímá takové množství tekutin, které potřebuje – zvýšená tělesná aktivita, více se potí apod.

Jak zjistíme, že je dítě dehydratované:

  • neklid, nevolnost, celková slabost
  • suché sliznice, oschlé rty, suchý jazyk
  • může se objevit zvýšená teplota
  • málo čůrá (kojenec má daleko méně pomočených plen než v normálu, přibližně méně než šest za den)
  • kojenec má propadlou fontanelu (není to ale hlavní vodítko)
  • při těžších formách je dítě spavé, začíná mít chladné končetiny
  • přestává močit, nebo močí velice málo
  • ztráta hmotnosti

Jednoduše se dá stav dehydratace zjistit tak, že podržíme dítěti ruku a mezi prsty (bříška prstů) vezmeme pokožku, kterou vytáhneme směrem nahoru. Vytvoříme tedy kožní řasu. Dítěti, které není dehydratované, se kůže vrátí ihned do napnutého stavu. Pokud jeho tělo trpí nedostatkem tekutin, kůže se bude vracet k normálu delší dobu, u těžkých forem může zůstat i „stát“.

Jaké jsou požadavky na prevenci dehydratace u dětí

Děti by měli omezit pobyt venku ve vedrech v odpoledních hodinách. Například s kojencem by maminky měli raději chodit v dopoledních hodinách, klidně po ránu, kdy sluníčko nepálí a je ještě příjemně, než v poledne. Nebo pak později odpoledne, ne dříve jak v 15 hodin.
Děti by si neměli hrát na pískovišti, na které celodenně pálí slunce.
Nedílnou součástí jejich oblečení by se měla stát slabá čepička – slamáček, šáteček, kšiltovka apod. Samozřejmostí je děti nenabalovat, ale obléknout jen lehce. K tomu, že je venku vedro, jsou děti i živější, mají vyšší aktivitu než dospělí a to bychom neměli zapomínat.
Pozor na hluboké kočárky u kojenců – ty jsou sami o sobě velice vyhřáté od sluníčka a dítě se v nich lehce „přehřeje“.
Omezit cesty autem ve velkých vedrech na minimum, zvláště cestujete-li s úplně malým dítětem a v žádném případě je nenechávat ve stojících autech na parkovištích.
A v neposlední řadě kontrolovat důsledně dodržování pitného režimu a jeho zvýšení dle aktuálních potřeb. Pít by děti měli celodenně, ne velké množství najednou, ale popíjet po malých dávkách. Správně by měl být organismus nasycen vodou ještě dříve, než pocítíme žízeň.

Vyskytnout se ale může i chronická forma dehydratace, tedy stav, kdy jde o pomalý úbytek tekutin. Například proto, že dítě nepije dostatečně po delší dobu. Příznaky jsou pak samozřejmě o něco pomalejší. Dostavit se mohou nejčastěji bolesti hlavy, únava a dítě může mít problémy s vyprazdňováním.

Dehydratace je nežádoucí stav, který může znamenat závažné poškození organismu, které v horším případě skončí například šokovým stavem či i smrtí.
Podceňovat u dětí bychom ho v žádném případě neměli, zvláště pak navíc u kojenců.

Pamatujme, že u dětí obecně se stav dehydratace rozvíjí daleko rychleji než u dospělého člověka!

Další část: Jaké nápoje jsou vhodné pro kojence a batolata a na co raději zapomenout


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.