diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Polovina lidí neví, jak bezpečně cestovat autem s dětským pasažérem

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Vyplynulo to z nového průzkumu agentury STEM/MARK zaměřeného na bezpečné cestování s dítětem nejběžnějšími dopravními prostředky. V návaznosti na výsledky průzkumu pak Všeobecná zdravotní pojišťovna spustila svou novou kampaň Cestujeme s dětmi bezpečně. Ta má veřejnosti připomenout, jak se v dopravě vyhnout většině rizikových situací, které hrozí především dětem. Výsledky ankety totiž například ukázaly, že až 70 % lidí, kteří přicházejí do styku s dětmi do 12 let, netuší, kdy je povinné umístit dítě do autosedačky.

Listopadový průzkum vyzněl zcela jednoznačně. Češi si příliš s bezpečným cestováním s dětmi hlavu nelámou. To, že se autosedačka pro nejmenší, tzv. kolíbka, smí umístit na přední sedadlo spolujezdce pouze v případě, že auto nemá airbag nebo ho má vypínatelný, věděla pouhá polovina dotázaných. Zjištěná čísla jsou zvláště znepokojivá ve světle statistik Ministerstva dopravy. Podle nich totiž za posledních deset let na silnicích zemřelo zhruba 200 dětí a až 2000 jich bylo těžce zraněno. Nejvíce smrtelných úrazů přitom děti utrpí jako spolujezdci v autě. Jediným pozitivem ankety bylo zjištění, že většina lidí ví, že vlastní cestovní doklad musí mít každé, i právě narozené, dítě.

„V počtu úrazů dětí při cestování autem jsme na tom mnohem hůře než zbytek Evropy. Je například nepochopitelné, že se stále najdou rodiče, kteří své dítě vozí nepřipoutané – buď bezpečnostním pásem, nebo v autosedačce. Podle statistik tak totiž vzrůstá riziko vážného zranění dítěte o až 700 %,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Buček, provozovatel portálu AutemBezpečně.cz.

Na nízkou úroveň povědomí o základních pravidlech bezpečného doprovázení dětí v dopravě reaguje nová kampaň VZP Cestujeme s dětmi bezpečně. Díky ní se nejen rodiče, ale všichni, kdo cestují s dětmi, mohou dozvědět, jak se při přepravě vyhnout většině rizik. Součástí kampaně je edukační brožura, leták a web Dětivdopravě.cz, na kterém zájemci naleznou potřebné souhrnné informace rozdělené podle jednotlivých typů dopravy a stáří dítěte.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.