Léto je období, kdy má dítě nejvíce pohybu na vzduchu, maminka si myslí, že například v lese se nemůže nic stát, ale stačí, aby ho štípla lesní vosa. Místo štípnutí pořádně oteče a musí se okamžitě na pohotovost. Dalším problémem je klíště. I obyčejný les může skrývat nebezpečí, které sice není třeba přeceňovat, ale zase ani podceňovat. Takové klíště můžete přinést i z parčíku ve městě, z krátké odpolední procházky. Bohužel, někdy nepomůžou ani repelenty či přiléhavý oděv, takže po návratu domů je potřeba vždy dítě zkontrolovat.
Na dítě čekají při pobytu venku různé nástrahy.
Utopení či utonutí. Jestliže máte na zahradě bazén tak pozor, protože v poslední době přibývá utopených dětí právě v bazénech na zahradách domů. Říkáte, že v něm máte málo vody? I v ní se dá utopit, proto nenechávejte dítě ani minutu o samotě bez dozoru. Kolem bazénku vybudujte raději i nějaký zátaras, aby se k němu děti jen tak nedostaly.
Pády. Stromy a ploty doslova lákají k dobrodružství. Zejména kluci rádi všude lezou. Ovšem pozor, takový pád ze stromu může způsobit otřes mozku nebo dokonce poranění páteře či zlomeniny končetin.
Popáleniny. Ohníčky a grilování je v létě vážně super věc, ale nedovolte dětem, aby si s ohněm hrály. Sirky přece jenom nejsou hračka a to musí dítě jako první pochopit. Spáleniny mohou skončit až v nemocnici. Popáleniny ale hrozí i třeba při obědě,stačí strčit omylem do stolu a teplá polévka je na dětské ruce.
Otravy. Kytičky a rostlinky vůbec jsou krásná věc, ale některé z nich jsou jedovaté. A malé děti rády všechno strkají do pusinky a ochutnávají. Pokud jste nadšená zahradnice, vysazujte jen takové rostliny, které jsou neškodné.
Štípance. V létě je všude spousta mušek, komárů, vos a včel. I tyhle malé potvůrky mohou vyvolat nepříjemnou alergickou reakcí. Mějte po ruce vždy nějaký repelent.
Slunce. Přílišné slunění může vyvolat úžeh nebo úpal, ale samozřejmě také spáleniny.
Pokousání zvířetem. Jezdíte v létě na venkov k babičkám? Určitě je tam spousta pejsků a jiných zvířat. Pravděpodobnost kontaktu s nimi je vysoká. Nedovolte dětem sahat na cizí psy! V případě pokousání je důležité vědět, jestli byl pes očkován a nutné okamžité navštívit lékaře.
Dětem nedávejte ani v době prázdnin přílišnou volnost, nezapomínejte ba skutečnost, že i i v létě by měly mít nějaký režim, protože režim je nejlepší prevence úrazů. Úrazy totiž nejsou náhoda, vždy mají své příčiny. Při každé činnosti, kterou budete s dětmi dělat, byste jim měli říct, jaká pravidla jsou s ní spojená. Když budete dětem něco vysvětlovat, tak jim musíte také říct, proč jim to zakazujete. Zkontrolujte, zda má dítě všechna potřebná očkování a pokud se chystáte strávit léto někde, kde hrozí nákaza klíšťovou encefalitidou, zvažte očkování.