diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Zdravý jídelníček batolete a pitný režim

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Pro batolata je pestrost a rozmanitost jídelníčku velmi důležitá. batolata mají poznat co nejvíce konzistencí a chutí potravy. Ve stravě by měly být zastoupeny různorodé potraviny s nimiž lze připravit vyvážené a i chutné jídlo. Denní strava dítěte by měla obsahovat  potraviny ze všech těchto hlavních skupin:

  • chléb, pečivo, těstoviny, rýže a také cereálie – 40%
  • zelenina a ovoce – 35%
  • maso, vejce a mléčné výrobky – 20%
  • tuky a sladkosti – 5%


Pro stavbu svalů jsou důležité bílkoviny, které jsou obsažené v mase, mléčných produktech, luštěninách a cereáliích. Příjem tuků ve stravě by měl být vyvážený.  Tuky umožňují vstřebávání vitamínu A, D, E a K. Zdrojem tuků jsou olej, máslo, sádlo, mléčné výrobky a maso. Vláknina hraje důležitou roli při správném fungování zažívacího  ústrojí. Je obsažena hlavně v ovoci a zelenině. Nejvíce pohotový zdroj energie jsou sacharidy. Jednoduchá sacharidy jsou v ovoci, mléce. Složené sacharidy najdeme v základních potravinách jako obiloviny, obilné a pekárenské výrobky, luštěniny, brambory apod.

Pitný režim je velice důležitý a proto bychom neměli zapomínat na dostatečný přísun tekutin. Dítě, které má hmotnost menší než 10 kg se doporučuje 100 ml na 1 kg hmotnosti a většina tekutin by měla být ve formě mléka. Kojenci od 10. měsíce, kteří již konzumují i smíšenou stravu, je vhodné  podávat navíc asi 200 ml denně.

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.