diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Žárlivost mezi sourozenci

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Máte-li doma batole a čerstvě narouené miminko, čeká vás dost náročné období.Zjednodušeně řečeno,hlavní úkol pro rodiče je spravedlivě rozdělit čas mezi sourozence a zachovat v rodině hierarchii, aby se starší sourozenec necítil odstavený na druhou kolej.

Jak se žárlivost projevuje?

Když se starší sourozenec snaží nějakým způsobem plačící miminko zabavit, například tím,že mu strká hračky do postýlky, přikrývá ho, nebo do něj šťouchá, nejsou to projevy žárlivosti. O žárlivosti mluvíme , když větší dítě bez vnější příčiny kojenci ubližuje.Například miminko je v klidu, spí a sourozenec ho bouchne hračkou, pěstičkou, kousne ho, štípne ho, nebo ho zatahá za vlasy… miminko začne plakat.

Žárlení se projevuje také tím, že se batole začne opět počůrávat a pokakávat – vrací se jakoby na úroveň miminka.Dále se mu může zhoršit řeč, například začne zadrhávat.Přestane být samostatné a s činnostmi které už dávno umělo potřebuje pomoc,nechce samo usínat, vyžaduje pozornost.A protože je ve věku prvního vzdoru, začne být vzdorovité.

Lepší je předcházet jí

Je třeba zachovat rodinnou hierarchii.První by se mělo zdravit vždycky větší dítě, pak malé.Neupínat veškerou pozornost na miminko.Vysvětlit staršímu, že už je velký kluk/holka a umí věci samo, zatímco miminko nic ještě neumí a je třeba ho všechno naučit.Udělat ze staršího “pomocníka”.Když se bude moct v péči o sourozence zapojit, lépe si na něj zvykne a bude se cítit velký a hrdý nám na sebe.

Když miminko spí, věnovat se staršímu sourozenci. Aby nemělo pocit, že na něj nemáte čas. Zapojte tatínka.

Když už se žárlivost projeví, měli by se rodiče zamyslet nad tím, co dělají špatně. Relativně všechno se dá napravit…


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.