diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Vybíráme správné hračky pro nejmenší I. část

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Výběr hraček patří mezi příjemné chvíle, které nás vrací do dětství. Na pultech najdeme nepřeberné množství, že v jedné chvíle ani nemusíme vědět, jakou vlastně koupit. Rozhodně bychom neměli vybírat jen podle toho, jak se nám hračka líbí, ale zajímat bychom se měli v první řadě o její funkci a vhodnost z hlediska výchovy dítěte…

Dítě hračky ke svému vývoji potřebuje. Doprovázejí ho při všech vývojových fázích, pomocí nich poznává své okolí a navíc dokážou zpevnit pouto mezi ním a rodiči. Společnou hrou poznáváme charakteristické rysy dítěte, jeho osobnost, jakou má fantazii apod.

Hra s dítětem má také jeho důležitou výhodu. Poznáme své dítě natolik, že jsme schopni nakupovat hračky i bez jeho přítomnosti a dobře tak odhadnout, která by jej zaujala. Tím se vyhneme i následné možnosti zklamání z toho, že si dítě s hračkou pohraje jen pár minut a pak ji odloží někam do kouta.

Pulty hračkářství nabízejí ve svém sortimentu obrovské množství nejrůznějších hraček s mnoha funkcemi. Mnoho z nich je skutečně dokonalých. I když se nám právě tyto hračky mohou zdát jako ty, které dítě ocení, protože jsou navíc i velmi krásné, opak se bohužel může stát pravdou. Dítě nepotřebuje hračku, která je nádherná svým designem a udělá všechno za něj, na které nemá vlastně co objevovat, takže ji s největší pravděpodobností čeká osud někde v krabici.

Vysvětlení nabízí klasická hra dítěte například s hrnci a pokličkami. Jak jednoduché! S hrncem se dá dělat tolik věcí, například jej naplňovat všemožnými hračkami a zkoumat, kolik se jich do něj vejde tak, aby šla přiklopit poklička. A pokud si na pomoc přizveme ještě obyčejnou lžíci, vyloudíme na svět nádherné zvuky, které sice budou maminku trochu rozčilovat, ale dítěti dají možnost poznat svět, který je slyšet, jeho hlasitost, objevovat, proč zvuky vycházejí, jaké tóny vydává pokaždé jiný hrnec nebo poklička apod.

Samozřejmě tím nechci říct, abyste svým dětem nekupovali žádné hračky, ale nechali ho vyřádit pouze v kuchyni. Je důležité se totiž neřídit tím, jak hračka vypadá, jaké přednosti a dokonalosti má, ale zaměřit se také na to, jak pomůže našemu dítěti v jeho vývoji.

 1. Znamená to tedy, že by měla sloužit jako víceúčelová. Více možností hry bude dítě lákat více než pouze jediná, která ho brzy omrzí.
 2. Hračka by neměla být složitá. I zde platí, že v jednoduchosti je krása a v dětském světě je tato zásada zdvojnásobena. Dítě chce objevovat další možnosti, chce popustit uzdu své fantazii a dotvářet.
 3. S tím souvisí i další zásada. Kupujte hračky, kde má možnost dítě něco skládat či dotvářet. Například jsou ideální různé stavebnice, skládačky, puzzle.
 4. Hračka by měla rozvíjet jeho osobnost, jemnou motoriku, při které musí dítě zapojit práci prstů. Hračka by na dítě měla působit tak, že má neodolatelnou touhu jí zkoušet, zkoumat její možnosti apod. Měla by působit na jeho logické myšlení, představivost, ale i na hrubou motoriku. Hračka musí působit i na zrak dítěte i na jeho sluch, tím se pro něj stává zajímavou a upoutá jeho pozornost (barevnost a vnímání zvuků okolí).
 5. Vybírejte pestré hračky, zaměřujte se na jejich různorodost. Je hezké mít v pokojíčku jednu a tu samou stavebnici, byť v různých velikostech nebo puzzle a každé s jiným motivem. Dítě nemá pak možnost zkoušet nové věci, je třeba působit na celou jeho osobnost.

V neposlední řadě je nutné myslet na kvalitu hraček, které budeme svému potomkovi kupovat. Bohužel, na našem trhu je stále velké množství těch hraček, které do této kategorie absolutně nezapadají. Tím, že je budeme stále kupovat, umožňujeme prodejcům, aby se u nás dále prodávali. Bez poptávky není nabídka…

Hračky tedy kupuje výhradně u renomovaných prodejců, kde víme, že je jejich kvalita zaručena. Není od věci si nechat poradit i od jiných maminek, například internetové diskuze jsou tímto tématem doslova protkané. Není na zkušenosti jiných! Takže než koupíte tu „bezva hračku“, na kterou zrovna běžela reklama v televizi a u které váš potomek vřískal, že právě tuhle teď hned nutně potřebuje, zkuste se nejdříve optat známých, jaké s ní mají zkušenosti. Nenechte se zlákat výhodnými cenami a slevami, někdy to může být skutečně na úkor kvality výrobky.

 • Vždy se rovněž přesvědčte na místě, zda hračka vaše dítě neohrozí tím, že působí chatrně, jestli není v silách dítěte z ní něco odkousnout, pro ty nejmenší by neměla obsahovat žádné korálky jako například očička apod. Zkontrolujte, z jakého materiálu je vyrobena (dětí je nutné zdravotně nezávadný).
 • Na každé hračce by měl být uveden výrobce, neměla by chybět informace, pro jakou věkovou kategorii je hračka vhodná.
 • Hračky pro kojence a batolata nesmí obsahovat ostré hrany a musí být vyrobené z takových materiálů, které se dítěti nepodaří rozbít. Úrazy od hraček nejsou žádnou výjimkou a jsou skutečně zbytečné.
 • Na hračce musí být český návod k použití, a pokud se jedná o kvalitní hračku, mělo by být uvedeno, zda byla testována a splňuje bezpečnostní předpisy.

Dítě nemusí být obklopeno přemírou hraček. Mnohdy stačí jen pár. Velké množství znamená příliš mnoho podnětů a dítě se nedokáže soustředit na jednu věc.

Příště: Vybíráme hračky pro kojence a batolata

Přečtěte si také:

 • Sbohem dudlíkuSbohem dudlíku Malí ho milují, neboť je utěšuje a uklidňuje, pomáhá v dlouhé chvíli, ve tmě, při hladu. Šidítko, totiž tak trochu podvede děťátko. Nahradí něco, kvůli čemu doteď fňukalo. Dospělí ho […]
 • Rozpočítadlo pro dětiRozpočítadlo pro děti Jedna, dvě, tři, čtyři, pět, pod kovárnou roste květ. Dítě pláče, bude den, pojď, synečku, z kola ven.
 • TukyTuky Dodávají teplo a energii. Když se nespotřebují, tělo je ukládá. Později je opět třeba spotřebuje. Tuky jsou v mléce, smetaně, máslu, sýru, tučném mase a oleji.
 • Jak ulevit dítěti při rýměJak ulevit dítěti při rýmě Děťátko dostalo rýmu a nemůže v noci kvůli ucpanému nosu spát. Kteří z rodičů tyto potíže neznají? Přinášíme vám několik rad, co všechno můžete udělat, abyste dítěti ulevili. Hleny z […]
 • A je to tady: další dítě v rodiněA je to tady: další dítě v rodině Autor: Xenia Uholyeva Každé dítě má v rodině svou jedinečnou roli, která je zásadně jiná než role jeho sourozenců. Největší zlom nastává pro jedináčka, když do rodiny přijde další dítě. […]
 • Pečený králík ve smetanové omáčce s mrkvíPečený králík ve smetanové omáčce s mrkví Suroviny: 1 rozporcovaný králík, 3 velké mrkve, 300 ml smetany, grilovací koření, sůl, kousek másla Postup: Rozporcujeme si králíka, důkladně omyjeme, dáme do pekáčku, osolíme, přidáme […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.