diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Vaříme dětem

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Mám dvouletou dcerku, která není žádný velký jedlík. Jako dárek jsem dostala moderní kuchařku, ale recepty mě příliš nezaujaly. Jakou radost jsem měla, když se mi od tchýně do rukou dostala stará kuchařka Vaříme dětem od Jozy Břízové z roku 1967. Podívejte se na několik receptů, které i moje dcerka “nejedlík” většinou ocení.

Květáková polévka
600g vody, 100g květáku, 25g hladké mouky, 100g mléka, 10g másla, 1/2 žloutku, sůl, zelená petržel

Ze dvou třetin rozehřátého másla a hladké mouky připravíme světlou jíšku, kterou rozvaříme s mlékem do hladka, aby v polévce nebyly žmolky. Když se polévka začne vařit, přidáme do ní na růžičky rozebraný květák, sůl a vaříme asi 20minut. Do hotové polévky rozšleháme žloutek, přidáme zbytek másla a sekanou petrželku.

Rajčatová omáčka
10g másla, 10g mouky, 2 větší rajčata nebo rajčatový protlak, dvě kostky cukru, 1/8 l masového vývaru

Z másla a mouky připravíme světlou jíšku, podlijeme vývarem, přidáme pokrájená rajčata a nejméně 20 minut vaříme. Omáčku prolisujeme sítem, podle chuti osolíme, osladíme. Omáčku podáváme s houskovým knedlíkem, těstovinami apod.

Vepřové maso v mrkvi
100g vepřového masa, 30g másla, 150g mrkve, 10g hladké mouky, 2g cukru, sůl

Vepřové maso nakrájíme na kostky, opečeme na polovině másla, podlijeme horkou vodou, osolíme a dusíme. Když je maso poloměkké, přidáme k němu očištěnou, omytou, pokrájenou mrkev a dusíme, až maso téměř úplně změkne. Potom přidáme z mouky a druhé poloviny másla připravenou světlou jíšku, pokrm ochutíme a ještě 20 minut podusíme.

Rady: Protože vařím jen pro jedno dítě, množství si upravuji. Ingredience lze také upravit podle nároků věku dítěte, například lze použít kojenecké mléko, atd.

Vaříme dětem II


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.