diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Tip na dárek

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Milí čtenáři a rodiče dětí,
blíží se Vánoce a mnoho z  nás uvažuje nad vhodnými dárky pro své ratolesti. Televize nás bombarduje jednou reklamou za druhou, děti křičí “maminko, tohle chci”, “maminko, tohle bych moc potřeboval”, “to je pro kluky, to chci od ježíška”. I moje děti jsou totálně zpracovány televizní reklamnou (a to koukají pouze večer na animáček), zkouší to na mě, přemlouvají, ale mají celkem smůlu. Asi jsem zlá matka, ale rozhodně jim nekoupím “hnusáka lepáka”, kterého přesně vidím, jak mi nalepí na zeď a já budu muset vymalovat nebo se smířit s flekem na zdi. To samé “hmyzáci”, plyšový pejsek, se kterým půjde dítko na procházku a ono na zapískání přiběhne (už vidím, jak ten pejsek po první procházce venku vypadá spíše jako prasátko – a tím nemyslím to krásné růžové, ale pěkně zabahněné). Svým dětem se snažím hračky vybírat tak, aby je nějak rozvíjely. Na trhu je neskutečné množsvtí nádherných stavebnic, puzzlí, vláčkodráh, her, …, tak proč jim kupovat plastové či gumové “fujtajbly” jen proto, že to říkají v reklamě.

Dnes bych vám chtěla dát tip na dárek, ať už k Vánocům či i k jiné příležitosti. PUZZLE. Skvělá to věc, rozvijející jemnou motoriku dětí, jejich představivost, nutí je logicky uvažovat. A puzzle rozhodně není hračka až pro 3- leté a starší dítka. Rodiče nevěřte doporučení napsaným na krabicích – dle těchto doporučení by děti do 3 let nesměli nic. Už i dvouleté dítko dokáže krásně samo skládat puzzlíky. Mám to odzkoušené. První syn začal skládat puzzle v necelých 3 letech, neboť mě ani nenapadlo, že by mohl začít dříve. Michálkovi v té době byl rok a tak se s tím zatím seznamoval, ale na 2 letech už sám bez větších problémů skládal obrázky do 30 dílků. Tomášek na to byl ještě šikovnější, tomu to šlo tak nějak samo, měl to odkoukané od brášků. Jasně, starší kluci skládají mnohem rychleji, Tomík si k tomu sedne a trpělivě si skládá.

Ale pozor, není puzzle jako puzzle. Samozřejmě, že nemůžete očekávat, že dvouleté dítě složí mapu Evropy. Chce to začít lehkými, snadno zapamatovatelnými obrázky. Nám se nejvíce osvědčil “Krtek” – všechny možné obrázky s tématikou Krtka. Jsou hezké, pěkně se pamatují, jdou snadno skládat. Obrázky s Hellou Kitty jsou sice pěkné, ale je to jen samá bílá a růžová – pro malé dítě příliš těžké. A také je dobré, máte-li možnost vidět ty jednotlivé dílky, jak jsou vykrajované. Puzzle s velmi malými “výstupky – zářezy” do dalších dílků mají tendenci se rychle lámat a ničit. Párkrát se dítě netrefí, násilím to rve ven a je to utržené.

Nám se nejvíce osvědčili puzzle od firmy Dino. Jsou pevné, dělají puzzle i pro malé děti s podložkami, kde je naznačeno, kam který dílek patří, dílky jsou pěkně vykrajované. A tím se dostávám ke svému tipu. Firma Dino (česká firma sídlící v Mnichově Hradišti ve středních čechách) má teď mnoho zajímavých slev. Krom puzzlí u nich můžete nakoupit i různé hry, pexesa, kostky, sortiment plyšových hraček. Je toho opravdu mnoho a teď i za zajímavé ceny. Tak kdo máte zájem, mrkněte na jejich stránky www.dinotoys.cz a třeba něco vyberete. Já už mám objednávku hotovou a odeslanou. Bez puzzlí by u nás Vánoce nemohli být (to samé platí s knihou – bez knihy by to nebylo ono). Tak dobře vyberte.

S pozdravem
Irena Havlíková


2 komentářů k “Tip na dárek

 1. IrenaH (autor)

  Dobrý den,
  hned jsem mrkla na Váš tip a nevěřila jsem vlastním očím. Byla jsem přesvědčena, že na těch www stránkách mě čeká nějaký pěkný, měkký, přítulkný plyšáček, o kterém bych třeba i uvažovala, ale ten “tulík” mě fatk dostal. Neříkám, že by se mi občas “ruka navíc” nehodila – obzvlášť v postely, když se mi děti hádají, kdo bude spát vedle maminky a já mám (bohužel)jen dvě strany a 2 ruce, ale při pohledu na “tulíka” se mi prostě ihned evokovali Frankenstainovi : o))
  Třeba někdo nápad využije, my bohužel ne.
  s pozdravem
  Irena Havlíková

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.