diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Sebevědomí – posilovače pro vaše dítě: Tipy pro rodiče

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Chcete podpořit své dítě v rozvíjení sebevědomí? Naučte se důležité rodičovské techniky, které vám pomohou, aby se vaše dítě cítilo silnější, chytřejší a sebejistý.

Sednete si na jakékoliv dětské hřište a pozorujte děti jak běhají, skákají a lezou. Není těžké si všimnout odvážlivců, kteří stoupají po hlavě dolů a nahorů a pak skok, zavěsí se na tyč, začnou se točit… Týto děti nemají žádny strach!

Pak tam jsou opatrní účastníci hřište.Chodí pomalu přes vratký dřevěný most,trvá jim hodně času, aby našli odvahu klouzat se, skákat… Jaký je rozdíl? Mohlo by to být sebevědomí?

My všichni chceme, aby naše děti se ochotně podíleli na společenských hrách, na setkání s dětmi… Přesto často i rodiče podkopávají schopnost svých dětí rozvíjet sebevědomí. Pokud dítě běží do místnosti se sklenkou vody, co první rodiče řeknou? Budete obvykle slyšet, “Buď opatrný, aby si to nevylil!” místo “To je supr, že si přinesl sklenku vody.” Proč podporovat sebenaplňujíci proroctví tím, že řeknete, aby nevylil vodu?

Podívejte se znovu na hřiště. Poslouchejte pozorně budete slišet jak matka křiči,” Petře buď nablízku,ať tě vidím,aby se ti neco nestalo!” Ale to není způsob, jak vybudovat důvěru dítěte! Když dítě leze na jabloň na zahradě, tak není třeba křičeť ať na ní neleze,ale stravit čas s dítětem a ukázat mu, jak lézt a jak se ma držet a stvět se. Dítě se potěší. Ale pravidlem je, že může se vyšplhat na stromy, kdy je dospělý poblíž.

Zde je několik způsobů,jak můžete pomoci svému dítěti rozvíjet důvěru v sebe a své schopnosti.

Být pozitívni vzor

Podporovat pozitívni riskování-sebevědomé děti mají vnitřní odvahu zkoušet nové věci, i když to znamená možnost selhání. Je potřeba podporovat vaše dítě, když skouší nové dovednosti. Jako rodina, přečte si knihu na téma Nové vám všem. Udělejte si procházku na nějaké tratě, jen pro dobrodružství vidět, kde skončite.

Nechat děti rozhodovat-Chcete aby vaše dcera mněla na sobě roztomilé červené kostkované sukně s červeným svetříkem. Ona samozřejmě chce nosit fialové pruhované kalhoty s její rolákem se žlutýmy květy. Proč ne ji nechat?

Nechlubte děti pokaždé-rodiče mají tendence chválit dítě pokaždé jejích akci.Není třeba tleskat a fandit pokud váš kluk si položí ubrousek na klín na večeři, to je očekávané chování. Někteří rodiče chváli a tleskají nad každým nakřesleným obrázkem, jako by každá kresba patřila do muzea.

Rodiče často příliš chváli děti za drobné úspěchy, ale pozitivní zpětná vazba je účinná, pokud je to reálné. Když se děti učí, že může dělat téměř cokoli a rodiče dávají automaticky bouřlivé ovace, chvály ztrácí svůj význam.

Nechte děti řešit problémy

Dětem se rozvíjí sebevédomí tím, že řeší problémy odpovídajíci jejich schopnostem. Místo toho rodiče spěchají na pomoct dítěti, než aby mu nechali čas na tvůrčí myšlení. Nechte ho proskoumat jeho svět a vyřešit problémy spojené s jeho každodenním životě. Ať se naučí, jak efektivně rozšířit máslo na jeho sendvič, a povzbudit ho, jak zjistit, jak se oblékat a svlékat se bez cizí pomoci. Pomozte mu naučit se používat své schopnosti při plnění úkolů, získání jednoduchých pracovních míst může pomoci udělat dítěti cítit velký úspěch.

Tyto tipy pro povzbuzení sebevědomí může vdýchnout nového ducha do dítěte, vštěpovat důvěru v ní, že vydrží po celý život.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.