diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Rizikové těhotenství

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Rizikové těhotenství je označení  pro ta těhotenství, kdy je podezření, že je těhotná žena nebo plod nějakým způsobem zdravotně ohrožen. Jde o hrozící potrat nebo předčasný porod, krvácení v těhotenství nebo jiná ohrožení, určená lékařem.

Pokud u ženy probíhá rizikové těhotenství, musí dodržovat určitý klidový režim, ženy, které jsou  zaměstnané musí nastoupit na nemocenskou. Šest týdnů před plánovaným termínem porodu ukončí gynekolog ženě s rizikovým těhotenstvím nemocenskou a žena nastoupí na mateřskou dovolenou.

Pokud zaměstnaná těhotná žena nastoupí z důvodu rizikového těhotenství na nemocenskou, musí si na příslušné OSSZ, která jí nemocenskou vyplácí, zjistit,zda bude mít nárok i na mateřskou (PPM). Podmínkou nároku na výplatu mateřské je účast na nemocenském pojištění ve výši 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou.V případě, že žena nesplňuje podmínku účasti na nemocenském pojištění ve výši 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou a tudíž na ni nemá nárok, může čerpat nemocenskou v souvislosti s porodem do šesti týdnů po porodu. V době čerpání nemocenské anebo mateřské není přípustný žádný přivýdělek.

Pokud je žena nezaměstnaná a tudíž nebyla účastna nemocenského pojištění v zákonné lhůtě, nemá v době těhotenství ani po porodu nárok na žádné dávky z nemocenského pojištění.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.