diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Řeč batolat

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Batolata jsou velice zvídavá. Nic jim neuteče. Každý den získávají nové a nové zkušenosti. Aby si upevnily získané zkušenosti, musí je znovu prožít. Vývoj dítěte v batolecím věku je individuální proces. Nechte své batolátko prozkoumávat terén, vy jako rodiče buďte pouze přihlížející, aby se děťátku něco nestalo. V batolecím období se děti učí reagovat na naše pokyny, na naše slova, rozumí, co říkáme. Jejich pasivní slovní zásoba je už bohatá, ta aktivní se teprve vytváří. Začínají říkat svá první slůvka. Děti dávají věcem, se kterými se denně setkávají, svá označení. Někdy jsou to zajímavé složeniny a zkomoleniny. Používejte ty správná slova, aby mělo batolátko možnost slyšet ten správný výraz. Postupem času tyto upravená slova vymizí a začne používat ty, ve správném tvaru. Většina maminek si tyto slova zaznamenává a po čase si je čte. U nás to byl např. Babán = banán, punčaveve = punčocháče, dádl = dudlík, do náveče = do náruče a mnoho dalších. Okolí možná vašim dětem nerozumí a přemýšlí, co ten rozumbrada chce říci.Vy už ale víte, co to znamená.

Důležité je dětem naslouchat, povzbuzovat v jejich vyjadřování, hodně na ně mluvit, zpívat písničky, opakovat říkanky, nechat dítě doplňovat říkadla, tím, že vy řeknete první část a on jí dokončí, prohlížet obrázkové knížky, vše jim ukazovat, pojmenovávat věci, říkat, co lidé na obrázku dělají a proč.

My jako rodiče jsme pro naše děti vzorem. Často opakují slova, různá slovní spojení, která používají dospělí. Pokud to řekně dítě a ještě se k tomu tak tváří, je to opravdu úsměvné.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.