diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

První strava miminka

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

První stravou, kterou narozené miminko konzumuje, je mateřské mléko. Je dobře stravitelné a má všechno, co miminko potřebuje. Chrání proti průjmu, snižuje riziko vzniku cukrovky,  podporuje růst kostí, hlavně je čerstvé a stále dostupné. Také obsahuje bílkoviny, tuky, sacharidy a minerální soli. Složení se mění a hlavně přizpůsobuje se délce kojení a také jeho frekvenci. Není pravda, že je dobré často kojit, protože dítě často kojené dostává méně výživnější mléko, než miminko, které pije v intervalech delších. Matka by měla v tomto období omezit sladké, protože tím se zvyšuje množství sacharidů v mléce a miminko může mít problémy s nadýmáním.

Nejen pro miminko, ale i pro matku přináší kojení několik výhod, například se děloha vrací do původního stavu, podporuje citovou vazbu mezi matkou a dítětem a hlavně v dnešní době je levnější než umělá výživa.

Miminko může začít přijímat svou první stravu asi do půl hodiny po narození, mělo by pít osmkrát až devětkrát za den a spavé nebo nemocné dítě je ze začátku nutné ke kojení po třech hodinách budit. Jinak se doporučuje se kojit asi do 6 měsíců.

Ještě dvě rady závěrem. Pokud žena užívá nějaké léky musí o tom informovat lékaře a pokud je velmi a velmi vášnivá kuřačka, měla by si zapálit ihned po kojení, aby do příštího stihla hladina nikotinu v jejím těle klesnout na optimální, přijatelnou hodnotu.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.