diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

První botičky

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Určitě Vás dítě potěšilo prvními krůčky, ale nastala starost s prvním obutím. Platí různé zásady při jejich nákupu, aby nedošlo k poškození nožiček.

Pro chůzi venku po nerovném terénu dítě potřebuje pevné boty s podrážkou. Doma oproti tomu může chodit dítě bez bot, protože většinou doma je plovoucí podlaha, která je rovná a dítěti nehrozí žádné poškození. První  pokusy, kdy ještě není dítě tak stabilní bude lepší absolvovat bosé, ideální je  v protiskluzových ponožkách, protože botičky mu mohou chození ztěžovat a tím ho odradí ho od dalších pokusů. 

Není celkem podstatné, jak boty vypadají, ale je důležité, aby byly dostatečné měkké, a dokázaly se přizpůsobit chodidlu dítěte. Když má dítě na sobě dostatečně ohebnou obuv, má rovnováhu a cvičí si správnou chůzi. Nejsou nutné  boty se silnými podrážkami, stačí, když  podrážka nebude klouzat. Pokud chcete koupit vyšší boty, je důležité, aby byly ohebné v oblasti kolem kotníku, aby neomezovaly dítě v pohybu. Nutností je prodyšný materiál, který dovolí odpařování potu a dýchání nohy.

V tomto období bude mít dítě boty jenom na krátkou dobu. Jednak mu poroste nožička a bude obuv zkoumat, protože je to pro něj nová věc, tak mu nekupujte boty větší, protože je bude mít na delší dobu. Vyzkoušejte raději několik různých párů a podívejte se, jak v nich chodí. Když ujde pár kroků, je potřeba mu sundat boty i ponožky a zkontrolovat, jestli nemá na nohou červené skvrny nebo otlačená místa. Když dítě strčí prsty do špičky boty, měli byste být schopni vsunout za jeho patu ještě malíček.

Další dilema, boty s tkaničkami nebo na suchý zip. S tkaničkami se sice obtížněji nazouvají, ale bota zůstává pevná na noze. Suchý zip láká dítě k rozepínání a je jenom otázkou času, kdy přijde na způsob rozepnutí  a potom nebude mít bota s bezpečností dítěte vůbec nic společného.

Minimálně jednou za měsíc zkontrolujte, jak  bota sedí. Každé dítě roste jinak rychle, ale nejmenší velikosti budete muset měnit každý měsíc. Větší velikosti vydrží  tři až šest měsíců. Otlaky nohy, odřeniny, problémy s chůzí nebo sešlapaná podrážka  jsou jasným signálem, že obuv musíte vyměnit okamžitě.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.