diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Proč dítě zlobí?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Zlobení se dětem začíná líbit, když poznají, že přitahují pozornost okolí a jsou středem pozornosti. Při výchově dítěte musíme myslet na to, že jej nesmíme odměňovat za dobré chování. Tím bude naše ratolest ještě vzpurnější, bude více zlobit a naučí se, že ho čeká odměna, když zlobit přestane. Takto si najde cestu k dosažení nové hračky nebo koupení nějaké sladkosti a to my přeci naše dítě uplácet nechceme. Tudy správná cesta výchovy nepovede. Pokud budeme chtít chování změnit, musíme o tom být přesvědčeni a ve svém jednání k dítěti být neústupní. Hlavně je důležité, aby ve výchově byly oba rodiče zajedno a postupovali stejně. Také je potřeba, aby dítě poznalo co nejdříve, že si svým pláčem nic nevymůže. Bude-li na jídlo krupicová kaše, musí si uvědomit, že nic jiného nebude. Nesmí se stát, že přijde pláč a vzdor a výsledkem bude třeba oblíbená houska s máslem. To by byla cesta k vítězství dítěte a my přece chceme vítězství naše. Další důležitou osobou je babička. Když bude naše dítě hlídat, musíme si s ní promluvit o tomto postupu, aby jí nebylo líto, že dítě pláče a aby mu nevyhověla. Tady je potřeba, aby všichni členové rodiny táhly za jeden provaz. Také venku neomlouvejte dítě za nevhodné chování k okolí. Výchovnější bude, když mu někdo vynadá za jeho jednání  a již bude vědět, že příště se musí takového chování vyvarovat. Když budeme důslední a trpěliví, určitě se dočkáme správného chování dítěte, se kterým budeme spokojeni.


Jeden komentář k “Proč dítě zlobí?

 1. Mgr. Tereza Mrhálková

  Dobrý den,
  jaká je tedy odpověď na otázku proč dítě zlobí? Nějak mi to z článku nevyplynulo.
  Tedy proč dítě zlobí?
  chce získat pozornost
  chce získat moc
  chce se pomstít
  a nebo předvádí neschopnost.
  Nechápu proč dítě nepodporovat v dobrém chování, samozřejmě nemám na mysli, že když budeš teď hezky sedět, tak dostaneš čokoládu. Ale když budu ingorovat to, když se dítě chová podle našich představ, tak proč by se tak vlastně mělo chovat? Vede to akorát k tomu, že bude zlobit, protože tak si ho přeci rodič všimne.
  Opravdu chceme nad naším dítětem vyhrát? Chtěl byste být pořád poražený? Já teda ne. Co takhle učit dítě vzájemnému respektu a dodržování nastavených pravidel?
  Nesmí se stát, že přijde vzdor? A jak tomu chcete zabránit? Vzdor přijít musí, to je přeci projev osobnosti. Myslím, že jste měl na mysli nepodlehnout vztekajícímu se dítěti.
  A jakým způsobem má rodič dítěti vynadata? Není lepší dítěti ukázat správný způsob chování?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.