diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Podpora hrubé motoriky u batolátka

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Dává vám vaše aktivní batolátko poněkud zabrat? Vyzkoušejte ho zabavit a zároveň cvičit jeho hrubou motoriku. Ne každé děťátko se vyvíjí podle tabulek a např. v 16 měsících běhá jako o závod. Tak jak některé dítě krásně mluví ve dvou letech, jiné mají problém cokoliv říci, tak je to i s prvními krůčky. Jsou batolátka, která začnou běhat v roce, jiná ještě chvilku vyčkávají. Můj starší synek byl toho příkladem. Dlouho chodil kolem nábytku, od svých 9 měsíců, ale sám se pustit nechtěl. Byla jsem s ním pro jistotu i u svého pediatra a ten mě uklidnil, pokud si stoupá a popochází kolem nábytku, tak je to v pořádku. Chodit začal v 16 měsících. Spíše tedy běhat. Jak dlouho vyčkával, tak si to pak vynahradil. Od té doby se už nezastavil. Uklidnil se až ve třech letech. Mladší synek je na tom podobně. Nesmělými krůčky a širokým úsměvem mě teď každý den překvapuje víc a víc. Také si počkal do 16 měsíců. Také vaše batolátko ještě nechodí? Vůbec se tím netrapte. Každé dítě je prostě jiné, i když tabulky hovoří, že dítě ve 12 měsících chodí. Ne vždy tomu tak je.

Pojďme se tedy podívat, jak ty naše aktivní děťátka v pohybu podpořit a jak jim pomoci rozvíjet jejich hrubou motoriku. Choďte za každého počasí ven na procházky. Tělesný pohyb venku je důležitý, aby si dítě zvykalo na jiný povrch, než je linoleum nebo dlažba. Vezměte s sebou kočárek a část procházky batole vezte, pak jej vyndejte, nasaďte botičky a nechte ho capat ve sněhu, určitě se mu to bude moc líbit. Pokud máte ještě starší dítě, to bude pro mladšího velkým hnacím motorem. Bude se mu chtít vyrovnat. Vezměte s sebou i boby. Dítě musí držet rovnováhu a zároveň se mu to bude moc líbit. Bude to pro něj něco nového, než pohled z kočárku.

Vyražte na hřiště, kopejte do míče nebo se jen tak hoňte.

Výborným nápadem pro rozvoj hrubé motoriky jsou hračky, které může dítě tahat, za kterými může chodit, různá autíčka, tatrovka, u holčiček třeba kočárek, různá plastová odstrkovadla. Vaše dítě si ani neuvědomí, že vlastně jde samo a brzy se už pustí.

Pomáhájí vám děti rády? Pořiďte jim klasické kolečko nebo traktor s vlečkou, do kterého mohou v létě nakládat písek nebo hlínu na zahrádce, zatímco vy okopete zeleninu, v zimě třeba sníh. Tato činnost je bude velice bavit.

Využijte pomoci svého batolete při jednoduchých domácích pracech, jako je vysávání, uklízení hraček, podávání prádla.

Život s batoletem je velice pestrý, užívejte si jejich energii, bezprostřednost a nadšení pro všechno.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.