diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Očkování chrání děti i dospělé

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Evropský imunizační týden 2013: Očkování chrání děti i dospělé

Praha, 25. dubna 2013 – Pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) právě probíhá Evropský imunizační týden. Celosvětová kampaň, připomínající důležitost prevence proti infekčním onemocněním, se koná letos již poosmé. Cílem Evropského imunizačního týdne je upozornit na existenci stále velkého potenciálu pro prevenci infekčních onemocnění.
Podle dostupných dat WHO se díky očkování předejde dvou až třem milionům úmrtí ročně. Zařazení vakcinace proti tetanu, záškrtu, spalničkám, zarděnkám či dětské obrně do plošného očkovacího programu se osvědčila nejen v České republice. Příkladem je například dětská obrna, kterou se podařilo téměř vymýtit.

Objev očkování patří mezi nejvýznamnější mezníky vývoje moderní medicíny. Jeho počátky jsou spojovány s epidemií pravých neštovic na konci 18. století. V roce 1882 byla vyvinuta proti neštovicím vakcína, přičemž v roce 1915 byl produkován již jeden milion dávek vakcíny týdně. Zdokonalování očkovací látky a způsobu aplikace vedlo k postupnému vymýcení onemocnění. „Historie vývoje a výroby prvních vakcín se ve společnosti Pfizer datuje již k roku 1882, kdy jsme na vakcinační farmě v oblasti Lancaster v USA vyrobili první vakcíny proti pravým neštovicím. Je až neuvěřitelné, jakým způsobem očkování za více než 100 let změnilo svět a dalo slovu „prevence“ novou dimenzi. Jsme pyšní, že společnost Pfizer hrála v oblasti vývoje vakcín vždy tak důležitou roli.“ uvedl John Raney, generální ředitel společnosti Pfizer Česká republika.

Očkování je dnes bohužel stále vnímáno zejména jako záležitost dětského věku. Přitom účinné a šetrné vakcíny jsou dnes k dispozici i pro dospělou a seniorní populaci. A je to správné – zejména po překročení hranice 50 let totiž dochází k postupnému snižování schopnosti těla bojovat s infekcemi. Vakcinace proto představuje účinnou prevenci závažných onemocnění, jako například pneumokokových infekcí, které způsobují těžké záněty plic či záněty mozkových blan. V loňském roce bylo v České republice evidováno celkem 257 případů nákazy invazivním pneumokokovým onemocněním u osob starších 40 let, z toho v 57 na následky onemocnění zemřelo. V současnosti se mohou proti pneumokokům očkovat jak malé děti a dospívající, tak i osoby starší 50 let. Přitom význam vakcinace spočívá nejen v ochraně těch, kteří byli očkováni, ale i pozitivní dopad může mít i na populaci neočkovanou.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.