diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Levák nebo pravák?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Dříve se leváci přeučovali na praváky a byli vlastně násilně k tomu nuceni. Takové jednání ale ovlivňuje zdravý vývoj dítěte a může způsobit poruchy v oblasti rozvoje řeči a myšlení. Dítě se nutí k užívání méně obratné ruky, což vede k jeho celkové neobratnosti.

Jestli bude z dítěte  levák nebo pravák  nelze ani u dvouletých dětí s přesností říci. Nervová soustava se postupně vyvíjí stejně jako všechny ostatní orgány a jejich funkce, teprve až u tříletých dětí se začíná projevovat, jestli bude dítě pravák nebo levák. Dominantní ruku začíná častěji a zřetelněji používat. Pozorujte, do které ruky bere při spontánní hře různé hračky. Důležité jsou i tzv. řízené činnosti jako je braní nůžek, pastelek, ale také i výběr ruky na uchopení lžíce… Pokud si nejste stále jisti s dominancí pravé nebo levé ruky, obraťte se o pomoc na psychology. 

Máte doma “leváka” a nevíte jak ho naučit psát, protože Vy jste “pravák”? Důležitý je sklon sešitu. Levák musí mít sešit nakloněný doprava, tedy přesně obráceně než je tomu u pravorukých dětí. Směr písma je zleva doprava. Dítě drží pero úplně stejně jako praváci. Nejčastější chybou u leváků bývá, že ruku v zápěstí ohýbají a vykrucují. Nesprávnému návyku předejdeme právě úklonem papíru vpravo, protože tak dítě vidí napsaný text.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.