diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Kousání nehtů

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Kousání nehtů patří mezi nejrozšířenější dětské zlozvyky. Děti ve věku od dvou do tří let si koušou nehty, někdy ale až tak, že si mohou poškodit nehty a nehtová lůžka. Je to jen zlozvyk, nebo se za tím skrývá něco vážnějšího? Na začátku to může být jen zvyk, jak se dítě uvolní a zklidní ve stresových situacích, nebo rozptýlení, když se dítě nudí. Problémem se stává tehdy, když získává podobu sebepoškozování. V takové situaci je na rodičích, aby se snažili vypátrat příčiny tohoto chování svého dítěte. Někdy mohou být příčinou stresové situace, které dítě nedokáže zvládnout.

Důležité je dítě netrestat, to by jen zvyšovalo tlak a případně stres, kterému je vystaveno, a kousání nehtů by to jen zhoršilo. Snažte se dítěti co nejvíce věnovat, dejte mu najevo svou pozornost a lásku. Povzbuďte jej, aby se na zklamání a stresy naučilo reagovat jinak. Kousání nehtů se v této fázi dítě neodnaučí ze dne na den, protože ani konflikt, který tento zlozvyk vyvolal, se nevyřeší přes noc. Dítě si totiž kouše nehty nevědomky, a díky náplasti si své chování uvědomí a přestane. 

Dítě se dokáže kousání nehtů odnaučit, jen když bude samo chtít. Mluvte s ním o výhodách krásných a zdravých nehtů, ukažte mu, jak se nehty správně stříhají a pilují. Jděte mu opět sami příkladem tím, že budete mít vždycky pěkně upravené nehty.

Důležitá je také pravidelná péče o dětské nehtíky. Někdy totiž může být spouštěcím mechanismem tohoto rozšířeného zlozvyku pouhá záděra nebo zatržený nehet, který dítěti vadí a snaží se ho zbavit tím, co má po ruce, nejčastěji vlastní zoubky.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.