diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak zdravě a efektivně hubnout po porodu?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

hubnuti po poroduPřibírání v těhotenství je zcela přirozenou záležitostí a většina žen je do konce 9. měsíce o cca 12 – 15 kg těžší, ačkoli přírůstek je značně individuální. Po porodu se pak novopečené maminky začnou svým tělem a kilogramy zabývat a pouštět se do různých cvičení a diet. Opatrnost je však nutná nejen v těhotenství, ale i po celou dobu kojení.

Hubnutí po porodu může dítěti ublížit

V době kojení není rozumné pouštět se do žádných větších hubnoucích akcí. Odložte starosti o svou linii minimálně o dva měsíce nebo více měsíců a po porodu si udělejte volno. Dítě závislé na mateřském mléce potřebuje veškeré živiny, které mu může matka poskytnout. Strava by proto měla být pestrá, bohatá na vitamíny a minerály a také dostatečná – co se týče množství.

Vždyť jen kojení samo je energeticky poměrně značně náročné. Tvorba mateřského mléka si za den vyžádá až 2 000 kJ! Průměrná žena by přitom měla mít za den energetický příjem okolo 9 000 – 10 000 kJ – kojícím ženám je pak doporučeno i 12 000 kJ denně. Příjem by v žádném případě neměl klesnout pod 7 000 kJ denně.

Zkoušení diet, které jsou založeny na konzumaci pouze vybraných potravin nebo skupiny potravin, představuje hazard se zdravím dítěte. Nedostatek důležitých látek může způsobit nejen jeho plačtivost a nespokojenost, ale i špatný vývoj.

Důležitý je přísun nenasycených mastných kyselin, zejména pak omega3 a omega6, ty jsou zásadní zejména pro vývoj nervové soustavy. Jejich zdrojem jsou tučné mořské ryby jako losos, tuňák, ale i makrela, sardinky apod. Další zdroje představuje řepkový olej, ořechy a lněná semena.

Důležité jsou také vitamíny skupiny B a kyselina listová (která má zásadní význam v těhotenství), vápník, železo, vitamín D a další.

Dostatečně pestrá strava založená na zelenině, ovoci, obilovinách a v menší míře na luštěninách, mléčných výrobcích a mase je schopna potřebné látky zajistit. Budete-li jíst zdravě a kvalitně, úbytky váhy se dostaví. Při kojení obnáší zdravé hubnutí ztráty nanejvýš okolo 1 kg měsíčně (větší část úbytku pak obstará samotné kojení).

A co cvičení?

Ani s tím byste to v době kojení neměly přehánět.  Do mléka se vedle živin, které matka přijme, totiž vylučují také škodliviny a různé nežádoucí látky. To se může dít také po cvičení, například v důsledku hromadění kyseliny mléčné ve svalech. Mezi výraznější fyzickou námahou a kojením by tedy měl být alespoň 2hodinový rozestup.

Trápí-li vás poporodní nadváha, zkuste se obrátit na odborníka

Pokud si sama nevíte rady, jak se kilogramů, které se vás po porodu drží, zbavit, aniž byste tím ohrozila dítě, můžete se obrátit na výživové poradenství. Školení profesionálové vám poradí, jak hubnout efektivně a dostat se na předporodní váhu bez rizika. Naše výživové poradce najdete nejen v Praze, ale i na dalších 40 místech v celé České republice.

Přečtěte si také:

  • Vedeme dítě k čistotěVedeme dítě k čistotě Už v druhé polovině prvého roku začíná maminka pozorovat, že dítě nelze již udržovat v takové čistotě, jako když žilo převážně v postýlce. Jakmile začne lézt anebo běhat, přichází do styku […]
  • Velká sada na 3D odlitek ručiček a nožičekVelká sada na 3D odlitek ručiček a nožiček 3D odlitek velká sada 700 g odlévací hmoty v hodnotě 598 Kč za cenu 389 Kč, sleva 35% Tato velká 3D sada je vhodná pro jeden odlitek např. dospělé ruky nebo semknuté dvě dětské ruce, […]
  • Proč dítě nespí 5.částProč dítě nespí 5.část Do devíti měsíců dítě celkem dobře už sedí, ale dávejte pozor-nepsazujte ho, pokud to ještě samo neumí a není mu to zrovna příjemné, samo si leze po kolenou, po rukou, snaží se kleknout […]
  • Co dávat miminku pítCo dávat miminku pít V okamžiku, kdy dítě začne dostávat kromě mléka i jiné potraviny, je třeba přemýšlet o pitném režimu. Miminko by mělo v druhém půlroce svého života denně přijmout asi 100-150 ml tekutiny […]
  • Prožívání období batolete otcemProžívání období batolete otcem Mít doma batole znamená i pro tatínky mnoho životních změn a také úkolů. Kromě toho, že se v mnoha případech zvyšuje angažovanost otce v jeho zaměstnání, zvyšují se i nároky - pokud tomu […]
  • Když se ozve zdravotní problém: máte doma vhodně vybavenou lékárničkuKdyž se ozve zdravotní problém: máte doma vhodně vybavenou lékárničku Nějaké léky se ve většině českých domácností najdou. Někde mají vzorně vybavenou a srovnanou lékovou skříňku, někde se povalují jen tak nahodile, někdo je pro jistotu doma nemá vůbec. Jak […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.