diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak je to s jídlem?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Rodiče si často stěžují, především dětskému lékaři, že jejich dítě za celý den nic sam nesní. Ale to není zas až taková pravda, to se prostě jenom rodičům tak zdá. Lékaři kdysi spočítali energetickou a biologickou hodnotu toho, co za celý den sami děti bez nucení snědli a přišlo se na to, že přijali naprosto dostatečné množství jídla, které potřebují vzhledem ke své hmotnosti a věku.

Jaká je potřeba kalorií?

Dítě potřebuje nebo by mělo dostávat v prvním roce asi 100-120 kalorií na jedno kilo hmotnosti za den. Ve druhém roce to už je zhruba 1300 kalorií denně. Pokud jsou děti v tomto věku velmi pohyblivé a zároveň jsou drobné, tak mají velmi malou spotřebu živin, což je velmi zvláštní. Nechutenství je až na světlé a vzácné výjímky zlozvyk, ke kterému jsme dítě sami vychovali.

Respektujme dětské chutě

Samozřejmě už odmalička musí rodiče pozorovat, jaké má dítě chutě a co má rádo. Téměř každé dítě je odmalinka na sladké. Naopak zrovna nemá rádo kyselé, a proto se Vám může zdát, že dítě trpí nechutenstvím, když Vám odmítá kyselý pokrm. Také je nutné si uvědomit, že dětská chuť se velmi rychle mění. Takže když se minulý týden oblizovala nad špenátem a tento týden vám ho odmítá sníst, nedělejte z toho žádnou vědu a zkuste špenát třeba zase až za měsíc.

Správné prostředí

Naučit dítě správně jíst je docela věda. Můžete začít třeba tím, že už od začátku mu vždycky připravíte ke stolu židličku, na kterou si bude sedat jen dítě. Samozřejmě by to mělo být i stejné místo u stolu. To je takový první krok. Dítě se má z jídla především těšit a radovat. Neměli by tedy rodiče brát toto potěšení dítěti velkými porcemi.

Nenutit!

Pokud rodiče dítě nutí do jídla, tak je možné, že se zatvrdí, a i když ho bude chtít třeba maminka nakrmit, tak se to nebude dát. Když začnou rodiče menšími porcemi, musí vypozorovat, jaké množství je schopno dítě sníst. Pokud porci, kterou mu připravíte na talíř sní, tak ho pochvalte a dítě tím pádem bude mít z jídla ten pravý požitek. Chvíle jídla je pro dítě chvílí pohody, když ho rodiče zavolají ke stolu, tak má radostně přiběhnout a ne se kupříkladu loudat nebo jít dokonce s odporem k jídlu. To je jeden z testů úspěšné rodičovské výchovy.

 

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.