diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

5 rad jak na malého vzteklouna

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

To, že se děti umí někdy pěkně vztekat a nejlépe jim to jde, když k tomu mají dostatek obecenstva např. na ulici nebo dokonce v obchodě, asi všichni víme. Ve chvíli, kdy je tím malým vzteklounem naše vlastní dítě, bychom se nejraději hanbou propradli. Jak se v takové chvíli nejlépe zachovat? Mám pro vás 5 rad, jak tyto náročné situace zvládnout.

1. rada – vyhýbejte se krizovým situacím

Samozřejmě je vždy nejlepší situacím, při kterých dochází k záchvatům vzteku, předcházet nebo se jim vyhnout. Např. víte, že při každém odchodu s hřiště vaše dosud roztomilé dítě ztropí scénu, že se otáčí všichni kolemjdoucí a aktivní spoluobčané chtějí volat sociálku? Není dobrým řešením na hřiště přestat chodit. Jak to tedy udělat, aby jste odcházeli v klidu a míru? Dítě na odchod připravte. Neříkejte mu, ale věty typu: “broučku, za chvilku už půjdem”. Co je to chvilka? Buďte konkrétní, např. “můžeš se ještě 3x zhoupnout a pak už půjdeme domů, kde na tebe čeká tvoje oblíbená hračka.

Neradi chodítě s dítětem do obchodu, protože každý váš nákup se promění v horor? Nemusí to tak být. V obchodě zapojte dítě do nakupování, ať vám pomáhá hledat, co potřebujete nakoupit. Zároveň se toho spoustu naučí. Také je dobré se před příchodem do obchodu s dítětem domluvit, že si třeba může koupit jen jednu konrétní věc a nic jiného se kupovat nebude a v tomto být opravdu důslední. Uvidíte, že se vám to vyplatí a nakupování s dítětem pro vás bude radost a ne nutné utrpení.

2. rada – zůstaňte v klidu

Teď jste si určitě řekli, to se lehko řekne, ale hůř udělá. Jak zůstat v klidu, když ten můj malý vztekloun je právě v nejlepším a já se taky pěkně rozpaluju? V tomto případě je nutné si uvědomit, že těžko můžeme někoho uklidňovat, když sami nejsme v klidu. Tím, že se začnete vztekat i vy, situaci jen zhoršíte. Proto si najděte způsob, jak se hodit do klidu. Někomu pomáhá počítání, někomu pomůže, když si slovně uleví nebo fyzicky uleví. Prosím ale nesměrujte vaše fyzické ulevování na dítě. Vykouzlete si na tváři úsměv. Že to nejde? Ale jde, je to jen o tom se rozhodnout. Teď se prostě budu usmívat. Snižte se na úroveň dítěte, uvidíte, že v tu chvíli už na něj křičet nebudete moct. Vzpomeňte si na něco příjemného a opravdu zůstaňte klidní.

3. rada – vykliďte pole

Téměř s jistotou můžete předpokládat, že to nejlepší vztekací představení předvede vaše dítě někde na veřejnosti. V takovém případě je nejlepší milé dítko popadnout a odnést ho na místo, kde se bude moci vyvztekat bez velkého publika. Jste-li v obchodě, co nejrychleji ukončeta nákup a venku můžete dítě postavit nebo položit na místo, kde si nemůže ublížit a nechat ho ať vztek ze sebe dostane. Hlavní zásada je, dítěti neustoupit. Pokud mu ustoupíte, dítě se sice uklidní, ale můžete si být jistí, že příště vám předvede ještě lepší scénu.

4. rada – netrestejte

Dítě se začne vztekat a vy máte sto chutí mu pořádně naplácat. Můžu vás ujistit, že toto dítě rozhodně neuklidní a neuklidní to ve většině případů ani vás. Je potřeba si uvědomit, že děti se ještě neumí vyrovnávat s frustrací, která přichází v okamžik, kdy se věci nedějí podle jejich přání. V ten moment je zaplaví vlna emocí, se kterou neví, jak naložit a ta se projeví záchvatem vzteku.

5. rada – ukažte dítěti, že ho máte rádi

Právě máte za sebou záchvat vzteku? Pojmenujte dítěti, co se právě stalo. “Ty, ses teď strašně nazlobil, protože jsem ti nekoupila tu čokoládu, že?” “Nemůžeme vždycky mít, co chceme!” “To, že se budeš vzteka mě nepřesvědčí, abych ti ji koupila.” “Víš, že se na mne můžeš spolehnout a že tě mám moc ráda.”


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.