diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Informované maminky

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Informovanost je nedílnou součástí moderní doby. Informovaných maminek přibývá a potřebné informace jsou dobře a snadno dostupné. Přímo se na nás hrnou z televize, internetu, časopisů, knih, či jen z různých letáků. O vzniku života, podrobném průběhu těhotensvtí či porodu, o nemocech či lécích na ně, vědí leckteré maminky více než samotní odborníci. Už malé holčičky se dnes dostanou k obrázkům nenarozeného plodu v břiše matky, či k videozáznamu z porodu třeba na internetu.

V dobách nedávného komunismu, toto byla třináctá komnata pro všechny kromě gynekologů a porodníků. Bylo to správné? Děti se dnes i mnohem dříve seznamují se sexuální problematikou. Jistě je to velice správné. Doba je zlá a lidé v ní žijící ještě horší. To je ale jiné téma.

K tématu informovaných maminek si nemohu odpustit nepodělit se o kuriózní příhodu mojí maminky. Roku 1981 bylo mojí mamce asi 16 let a v té době se jednoho večera na pokoji na intru dozvěděla od kamarádek, jakže vlastně přichází dítě na svět a hlavně kudy. Ona si do té doby myslela, že se miminko klube na svět maminčiným pupíkem. Hodně se tomu dnes smějeme, ale zamrazí mě v zádech, jak byly dívky i chlapci tenkrát neinformováni. Rodiče se s nimi o takových věcech nebavili, spíš je ustavičně honili do práce kolem hospodářství. Ani knihy či časopisy, kde je dnes úplně normální a přirozená věc informovat a ukazovat bez zábran vyvíjející se plod, porod, kojící obnažené prso. Dříve snad to i bylo zakázané a nežádoucí. Neuvěřitelné.

Dnešní maminky se snad i příbalové letáčky léků učí nazpaměť a o příznacích chorob a průběhu nemoci vědí mnoho a mnoho. Mívají přehled i o různých způsobech léčby. Některé jsou obdivuhodné, jak jsou pečlivé a kolik toho vědí. Důvěra v odborníky často maminkám po špatných zkušenostech chybí, o to víc jsou úzkostnější a snaží se získáváním nových a nových informací dostávat situaci pod kontrolu. Někteří lékaři mohou na přechytralé maminky reagovat nevrle, ale nenechte se otrávit, dítě o které se jedná je přece vaše, ne jeho. Dnes jsou informace snadno dostupné, stejně jako různé zkušenosti lidí, různé postupy ve všem. A mějte na paměti, že ten nejlepší lék můžete poskytnou svému dítěti jen vy sami, a to je mateřská náruč a pohlazení. Při hospitalizaci v nemocnici neopouštějte své dítě ani z těch nejrozumějších důvodů. Nemocné dítě potřebuje maminčinu lásku a přítomnost.

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.