diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Hry a hračky v batolecím věku

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Mezi prvním a třetím rokem se dítě rychle vyvíjí. Pro tento vývoj postačí vytvořit dítěti vhodné podmínky a láskyplné zázemí, jinak se vlastně nejvíc učí samo. Hračky hrají důležitou roli, ale nemusí jich být mnoho a měly by být jednoduché. Ideální jsou takové, které jsou blízké přirozeným zájmům dítěte. Kostky, potřeby pro kreslení, panenka, kočárek nebo tahací vozík, obrázkové knížky a podobně.

Nejoblíbenější bývají v tomto věku předměty denní potřeby – kuchyňské náčiní (hrnce, vařečky, pokličky), hřeben, smeták …Dobře promyslete, s čím si může dítě hrát samo a co smí používat jen pod dozorem. Lepší než vše potenciálně nebezpečné přísně zakazovat, je nechat batole daný předmět prozkoumat pod vaším dozorem. Poté ztratí přirozeně o věc zájem. To samozřejmě neplatí pro zápalky, chemikálie nebo léky, které pečlivě uskladněte mimo dětský dohled i dosah.

Po celý batolecí věk si děti společně jen málokdy hrají. Někdy si hrají vedle sebe, společná hra s rozdělenými rolemi se objevuje až kolem třetího roku. Dospělý tedy zůstává významným spoluhráčem – ukazuje dítěti, jak s hračkou nakládat, předčítá a ukazuje z obrázkové knížky.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.