diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Aby byl dětský vozík dobře vidět

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Při výletech s dětmi ve vozíku za kolem se bohužel asi nevyhnete i silnicím s dopravním provozem. Stejně tak se občas stane, že se z výletu s vozíkem vrátíte až za šera nebo za tmy. Je dobré na to myslet a vozík dovybavit příslušenstvím, které zajistí, že bude vozík dobře vidět.
Některé lepší vozíky bývají vybaveny reflexními prvky, jako jsou odrazky, nebo reflexní proužky. Ne vždy je to však dostačující.  Připravili jsme proto pro vás malý článek o tom, jak je možné vozík dovybavit, aby byl za všech okolností vidět na silnici co nejlépe.

Na bezpečnostních prvcích se nevyplatí příliš šetřit. Přeci jenom se pohybujete s dítětem na silnici. Minimálně je dobré zauvažovat o zadním bezpečnostním světle na vozík, které je vidět i z velké dálky.
Pokud mezi příslušenstvím k vozíku najdete od výrobce přibalené některé bezpečnostní prvky, určitě si je nenechávejte doma v krabici. Umístěte je na dětský vozík a používejte je při každé vyjíždce.

Praporek k vozíku za kolo

Praporek je v současnosti naštěstí již dobrým standardem vybavení u každého slušnějšího vozíku za kolo. Při každé jízdě vám ho doporučujeme vozit. Praporek díky dlouhému prutu vlaje výrazně výše nad střechou vozíku a okolní cyklisté a řidiči ho dobře vidí.
Pokud se vám vlajka k vozíku za kolo ztratí nebo zlomí, je možné jí dokoupit bez problémů jako samostatné příslušenství.

Světlo na praporek

Užitečným doplňkovým příslušenstvím k vlaječce je světlo na praporek. Jde o malé světlo, které se umístí přímo na prut praporku.

Za šera nebo tmy stačí otočit spodní částí světla a světlo se rozsvítí.

Díky tomu, jak se praporek za jízdy komíhá, je světlo dobře vidět. Komíhání světla okamžitě poutá pozornost okolních motoristů. I přes svou malou velikost může paradoxně udělat velmi dobrou službu.
Plusem světla je také to, že světlo svítí zhruba ve výšce očí řidiče.
Světlo je velmi lehké. Baterie světla vydrží na cca 150h svícení.
Způsob upevnění světla na praporek vidíte na přiloženém ilustračním obrázku.
Montáž nevyžaduje žádné nářadí, upevnění je řešeno pomoci pružné gumičky.

Zadní světlo na baterie

Nejlepší službu poskytne samozřejmě bateriové zadní bezpečnostní světlo. V nabídce každého cyklistického obchodu jich najdete množství typů i provedení. Při výběru světla je potřeba dát pozor na to, aby světlo mělo pro vozík vhodný upínací mechanismus a šlo na vozík upevnit. Dále doporučujeme volit světlo s dostatečným výkonem, které je vidět částečně i z boku.

Zadní bateriové LED bezpečnostní světla mají velmi malou spotřebu a vydrží vám na vozíku velmi dlouhou dobu bez nutnosti výměny baterie. Světla mívají navíc i několik módů svícení a blikání.
Zadní bateriové světlo sice něco stojí, ale oproti běžným odrazkám poskytuje mnohem více bezpečnosti. Nesmíte jen zapomenout světlo včas zapnout.

Reflexní samolepky

Jak už jsem se zmínila na začátku článku, nejlepší vozíky na trhu jsou již z výroby vybaveny na svém plášti reflexními proužky, které po osvícení odráží světlo. Vozík je tak mnohem lépe vidět.
Pokud podobné vybavení u vašeho vozíku chybí, je možné vozík podobně ochránit prostřednictvím sady reflexních samolepek. Samolepky se dají aplikovat na libovolná hladká místa konstrukce vozíku. Opět jde o věc za pár korun, která může přispět k větší bezpečnosti. Samolepky se vyrábí v různých velikostech a většinou se prodávají v sadách po několika kusech.

Odrazky do drátů

Odrazky do drátů kol vozíku jsou věcí za pár korun, kterou by neměl nikdo, kdo jezdí s vozíkem, opominout. Hlídejte si, abyste měli na každém z kol vozíku dvě odrazky. Pokud se vám odrazka ztratí, není problém jí za pár korun dokoupit.
Odrazky na kolech vozíku výrazně zvyšují bezpečnost při přejezdu křižovatek a všude tam, kde by do vozíku mohl někdo najet z boční strany.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.