diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Děti nejsou na dálkové ovládání

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Znáte to! Potřebujete se např. rychle vypravit ven (můžete si doplnit jakoukoli jinou podobnou situaci). Opravdu spěcháte, ale vaše dítě je zrovna zaměstnáno nějakou velmi důležitou činností, kterou rozhodně nechce ukončit.  Zatímco vy se oblékáte a chystáte tak na to svoje zlatíčko zavoláte: “Oblíkej se! Za chvilku vyrážíme!” a pokračujete ve své činnosti. Je totiž ještě nutné rychle uklidit povalující se oblečení nebo umýt nádobí a podobné věci. Během toho voláte: “Tak co, už se oblíkáš? Už jdeme!” Ještě rychle něco doděláte a jdete pro jistotu zkontrolovat, zda je splněno to, co jste očekávali, možná by bylo lépe říct to, v co jste doufali. Nevím, jak je to u vás, ale mně se ještě nestalo, abych přišla a holky vzorně připravené vyrazit. Co tedy obvykle následuje. Jdete za tím svým zlatíčkem a zjistíte, že si v klidu pokračuje ve své činnosti a vás si téměř nevšímá.

To už pěníte a máte rudo před očima, takže rozhodně už ne klidným hlasem sdělujete: “Co jsem ti říkala, že se máš oblíkat,ne?”

A teď přijde ten pohled. A co jako?

A to už křičíte: “To to musím pokaždé říkat desetkrát! Oblíkej se! A k vašem křiku se samozřejmě přidává i dítě. Nakonec dochází k násilnému oblečení a odvlečení dítěte ven. A v duchu si říkáte, jak jste to zase nezvládla a že jste neschopná matka!

Představme si, že toto byl pouze špatný film a my ho můžeme natočit znovu a lépe. Tedy zpět na začátek . Potřebujete se rychle vypravit ven. Nachystáte sebe (jiná činnost v domácnosti není nutná) a jdete za svým zlatíčkem:

– navážete s ním oční kontakt, pokud to nestačí tak i fyzický (dotknete se ho na rameni), aby si zajistili naprostou pozornost.

– sdělíte mu, že je potřeba odejít a že si musí dohrát.

– domluvíte se s ním na ukončení jeho činnosti, např. dá poslední 3 kostky na komín, nebo domaluje poslední kytičku a pod. (Buďte konkrétní, neříkejte nic podobného jako za chviličku nebo za 5 minut apod.)

– zůstanete u něho do ukončení jeho činnosti. Nikam neodbíháte. Věnujete mu naprostou pozornost.  Pokud je potřeba pomůžete dítěti s oblékáním.

Hurá! Oba jste nachystaní a můžete v naprostém klidu a pohodě vyrazit.

Možná se druhá varianta zdá na první pohled delší, ale uvidíte, že v praxi budete takto nachystáni k odchodu mnohem dříve a hlavně v klidu a pohodě. Stačí si jen uvědomit, že děti nejsou (naštěstí) na dálkové ovládání.

PS: Funguje to i na tatínky 🙂


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.