diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

10 kroků ke zdravé výživě

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

1. Pestrá strava – dětem připravujeme stravu bohatou na ovoce a zeleninu, celozrné potraviny, mléčné výrobky, ryby a drůbež. Děti přebírají zvyklosti od svých rodičů, odkoukávají od nás vše tedy i složení jídelníčku. Jestli se u vás doma uznává, že nejlepší maso je prorostlý bůček a rybí pochoutka je u vás na stole jen jednou do roka na Štědrý den a to jen kvůli tradici, pak to není ten nejideálnější vzor. Tuk se pomalu usazuje nejen na pekáči, ale i v tukových zásobách celé rodiny.

2. Pravidelnost ve stravě – To je důležité kvůli tomu, aby tělo mělo neustálý příjem všeho co potřebuje a nemuselo si začít dělat zásoby na horší dobu, tak zakládáme na obezitě. Optimální počet je 5 – 6 menších porcí denně.

3. Maso je důležité – Je významným zdrojem bílkovin, některých vitamínů a minerálních látek, které jsou pro dětský vyvíjející se organismus důležitý. Nejvhodnější je drůbeží maso, není tučné a je dobře stravitelné. Další vhodné je telecí, rybí – to se snažte zařadit do jídelníčku 2x týdně, třeba formou pomazánek. Maso nemusí být v jídelníčku zařazeno denně.

4. Mléčné výrobky – Mléko a mléčné výrobky jsou nepostradatelné. Jsou zdrojem vápníku, který je důležitý pro růst kostí a zubů. U dětí nepreferujme nic nízkotučného. Nízkotučné výrobky jsou určeny především lidem, kteří potřebují snižovat váhu, nebo mají vysokou hladinu cholesterolu. Pro zdravé děti jsou nízkotučné výrobky zbytečné.

5. Tuky a vejce neopomíjet – I pro tuky – nositele energie, vitamínů a dalších látek – je také důležité místo. Zajišťují správné využití vitamínů rozpustných v tucích, tvorbu některých hormonů, ochranu vnitřních orgánů.. Upřednostňujme tuky rostlinné. Vejce obsahují velké množství lehce stravitelných bílkovin, vitamínů a minerálních látek (vápník, železo, fosfor).

6. Zelenina a luštěniny – Bohaté na vlákninu, mají nízkou energetickou hodnotu a snadno zasytí. Přijímejme ji v několika porcích denně. Luštěniny by neměly v jídelníčku chybět 2x týdně. Pozor ale u malých dětí, ty si s velkým množstvím vlákniny neumí ještě poradit.

7. Ovoce několikrát denně – Lépe stravitelná než zelenina, obsahuje více jednoduchých sacharidů a má vyšší energetickou hodnotu. Sušené ovoce poslouží k mlsání místo cukrovinek.

8. Cukr a sladkosti omezeně – Nadměrné množství cukrů přispívá ke vzniku zubních kazů, obezity a zvyšování hladiny krevních tuků. Děti na sladkou chuť moc nezvykejme. Když už mlsání tak dejme přednost kvalitní čokoládě s vyšším obsahem kakaa, oříškům, musli tyčinkám bez polevy či sušenému ovoci.

9. Sůl omezit – Pro život nepostradatelná, obsahuje sodík a chlor. Nadměrné solení zvyšuje krevní tlak, zadržuje vodu v těle to vede k přibírání a problémům s ledvinami. Dětem do jednoho roku nesolte vůbec a do tří let výrazně solení omezujte. Ledviny ještě nemají na velkou zátěž připraveny.

10. Dodržování pitného režimu – 3 leté dítě by mělo vypít asi 1,5 – 1,8 l tekutin. Nezapomeňme že se zde počítá i příjem tekutin z polévek, ovoce. A také záleží na teplotních podmínkách a zda dítě sportuje či je jinak aktivní.

A na konec jedna rada, jestli chceme děti naučit zdravým stravovacím návykům, měli bychom je samy dodržovat. Všechny vzorce chování, stravování či životních postojů si bere dítě do života ze své rodiny. Buďme příkladem svým dětem ve všem.

 

Přečtěte si také:

  • Soutěžní foto: IlonkaSoutěžní foto: Ilonka Ilonka na oslavě narozenin svého bratrance Zařazeno do soutěže Eva K.
  • Děti mají pamatovákaDěti mají pamatováka Mám 3-letého syna Kubíka. Miluje televizní reklamy všeho druhu. Pozná díky tomu už spoustu značek aut, drogistického zboží ( jako značky šamponů, čistících i pracích přípravků), spoustu […]
  • Krtek a zvuky kolem nás (100×100)Krtek a zvuky kolem nás (100×100) Oblíbené rozkládací leporelo pro nejmenší. Krtek se vydává poznávat svět. Cestou slyší spoustu zajímavých zvuků. Dokážeš je zopakovat? K zakoupení zde: www.fragment.cz
  • MikulášMikuláš Mikuláš Kdo to zvoní u dveří? Děti očím nevěří: Mikuláš a anděl s čerty, teď jdou stranou všechny žerty, přišli dneska nadělovat a zlé i dobré odměňovat. Zlobidla si nejsou […]
  • Stříhání nehtůStříhání nehtů Nehty rychle rostou a potřebují zkrátit. Jinak se umalují samy, často se zatrhnout a působí bolest, nebo se jimi dítě může škrábnout. Prohlížíme tedy při každé večerní koupeli nehty na […]
  • Péče o dětské zoubky začíná už u miminekPéče o dětské zoubky začíná už u miminek Nikomu z nás dospělých nepřijde divné jít si vyčistit zuby ráno, když vstaneme a večer, když jdeme spát. U malých dětí se ale poměrně často můžeme setkat s tím, že rodiče péči o jejich […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.