diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

10 kroků ke zdravé výživě

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

1. Pestrá strava – dětem připravujeme stravu bohatou na ovoce a zeleninu, celozrné potraviny, mléčné výrobky, ryby a drůbež. Děti přebírají zvyklosti od svých rodičů, odkoukávají od nás vše tedy i složení jídelníčku. Jestli se u vás doma uznává, že nejlepší maso je prorostlý bůček a rybí pochoutka je u vás na stole jen jednou do roka na Štědrý den a to jen kvůli tradici, pak to není ten nejideálnější vzor. Tuk se pomalu usazuje nejen na pekáči, ale i v tukových zásobách celé rodiny.

2. Pravidelnost ve stravě – To je důležité kvůli tomu, aby tělo mělo neustálý příjem všeho co potřebuje a nemuselo si začít dělat zásoby na horší dobu, tak zakládáme na obezitě. Optimální počet je 5 – 6 menších porcí denně.

3. Maso je důležité – Je významným zdrojem bílkovin, některých vitamínů a minerálních látek, které jsou pro dětský vyvíjející se organismus důležitý. Nejvhodnější je drůbeží maso, není tučné a je dobře stravitelné. Další vhodné je telecí, rybí – to se snažte zařadit do jídelníčku 2x týdně, třeba formou pomazánek. Maso nemusí být v jídelníčku zařazeno denně.

4. Mléčné výrobky – Mléko a mléčné výrobky jsou nepostradatelné. Jsou zdrojem vápníku, který je důležitý pro růst kostí a zubů. U dětí nepreferujme nic nízkotučného. Nízkotučné výrobky jsou určeny především lidem, kteří potřebují snižovat váhu, nebo mají vysokou hladinu cholesterolu. Pro zdravé děti jsou nízkotučné výrobky zbytečné.

5. Tuky a vejce neopomíjet – I pro tuky – nositele energie, vitamínů a dalších látek – je také důležité místo. Zajišťují správné využití vitamínů rozpustných v tucích, tvorbu některých hormonů, ochranu vnitřních orgánů.. Upřednostňujme tuky rostlinné. Vejce obsahují velké množství lehce stravitelných bílkovin, vitamínů a minerálních látek (vápník, železo, fosfor).

6. Zelenina a luštěniny – Bohaté na vlákninu, mají nízkou energetickou hodnotu a snadno zasytí. Přijímejme ji v několika porcích denně. Luštěniny by neměly v jídelníčku chybět 2x týdně. Pozor ale u malých dětí, ty si s velkým množstvím vlákniny neumí ještě poradit.

7. Ovoce několikrát denně – Lépe stravitelná než zelenina, obsahuje více jednoduchých sacharidů a má vyšší energetickou hodnotu. Sušené ovoce poslouží k mlsání místo cukrovinek.

8. Cukr a sladkosti omezeně – Nadměrné množství cukrů přispívá ke vzniku zubních kazů, obezity a zvyšování hladiny krevních tuků. Děti na sladkou chuť moc nezvykejme. Když už mlsání tak dejme přednost kvalitní čokoládě s vyšším obsahem kakaa, oříškům, musli tyčinkám bez polevy či sušenému ovoci.

9. Sůl omezit – Pro život nepostradatelná, obsahuje sodík a chlor. Nadměrné solení zvyšuje krevní tlak, zadržuje vodu v těle to vede k přibírání a problémům s ledvinami. Dětem do jednoho roku nesolte vůbec a do tří let výrazně solení omezujte. Ledviny ještě nemají na velkou zátěž připraveny.

10. Dodržování pitného režimu – 3 leté dítě by mělo vypít asi 1,5 – 1,8 l tekutin. Nezapomeňme že se zde počítá i příjem tekutin z polévek, ovoce. A také záleží na teplotních podmínkách a zda dítě sportuje či je jinak aktivní.

A na konec jedna rada, jestli chceme děti naučit zdravým stravovacím návykům, měli bychom je samy dodržovat. Všechny vzorce chování, stravování či životních postojů si bere dítě do života ze své rodiny. Buďme příkladem svým dětem ve všem.

 

Přečtěte si také:

  • Pomazánka z ředkvičekPomazánka z ředkviček 1 svazek ředkviček, 150 g tvarohu, 2 lžíce zakysané smetany, bylinková sůl, sekanou petrželku, řeřichu. Ředkvičky důkladně omyjeme, nastrouháme na tenké plátky. Vše důkladně zamícháme, […]
  • Pečení cukroví se synemPečení cukroví se synem Čím to asi je, že když mi pomáhá při pečení rohlíčků na Vánoce můj malý syn, vždy je jich zhruba polovina, než když je peču sama? Minule jsem to zjistila. Nepozorovaně jsem se dívala na […]
  • Návyk na pravidelnou stoliciNávyk na pravidelnou stolici Dítě, které je pravidelně krmeno má také pravidelnou stolici. To jste jistě vypozorovali už od jeho narození. Pozorujte několik dní, kdy má dítě stolici. V tomto věku mívá obyčejně jednu […]
  • Kmenové buňky jsou nadějí regenerativní medicíny. Jejich zdroj si lze zajistit už při porodu.Kmenové buňky jsou nadějí regenerativní medicíny. Jejich zdroj si lze zajistit už při porodu. Lidem se závažnou neurologickou diagnózou či rozsáhlým degenerativním onemocněním kloubů svítá naděje v podobě léčby kmenovými buňkami. Výzkum týkající se využití kmenových buněk jde stále […]
  • Pojďte děti, budeme si čístPojďte děti, budeme si číst KDY: 26.1.2012, 14.00 - 15.00 hod KDE: KMO - knihovna Přívoz, Sv. Čecha 474/7, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz Dětem ze svých oblíbených dětských knih budou číst herečky z divadla […]
  • Koláč pro nejmenšíKoláč pro nejmenší Báječný moučník pro naše nejmenší. Kombinuje totiž vše, co mají děti rády: čerstvé ovoce, piškoty a sladkou čokoládu! Ingredience: Listové těsto, rozšlehané vejce, barevná rýže na […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.