diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Znát pravidla bezpečného cestování s dítětem se vyplatí

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Basic RGBNež vyrazíte autem na silnice s dětským pasažérem, je nezbytné znát související předpisy. „Koupili jsme si s manželem po mnoha letech společného života své první auto. V Praze jsme jej předtím nikdy nepotřebovali a na dovolenou jsme vždy letěli letadlem. Letos jsme si ale řekli, že zkusíme něco nového. Do rakouských Alp na lyžování jsme vyrazili naším novým vozidlem. Na jednu věc jsme ale zapomněli,“ líčí Bára, 33letá kadeřnice.

„Pár kilometrů před přejezdem hranice nás zastavila policie. Byla jsem klidná, auto bylo nové a technicky v pořádku. Přesto jsme dostali pokutu. Seděla jsem totiž na zadním sedadle s naší tříletou Andrejkou  na klíně. I když jsem byla připoutaná, policista nám sdělil, že je nutné dítě vždy vozit v autosedačce,“ dodává Bára.

Ať už jste rodič, člen rodiny nebo známý, každý kdo při přepravě doprovází dítě, by měl znát základní předpisy a doporučení pro bezpečné cestování s nejmenšími pasažéry.Užitečným pomocníkem vám může být nový web Všeobecné zdravotní pojišťovny www.detivdoprave.cz. Kromězákladních předpisů vám zdarma nabídne i doporučení odborníků pro co nejbezpečnější přepravu dětí nejběžnějšími dopravními prostředky. Dozvíte se tak, na co si dát pozor v městské hromadné dopravě či zda si smíte vzít kočárek na palubu letadla. Pokud si raději čtete klasickým způsobem, můžete si na webu zdarma stáhnout i praktickou brožuru a leták.

auto

Petr Buček, provozovatel portálu AutemBezpečně.cz a garant projektu VZP Cestujeme s dětmi bezpečně, k povinnosti vozit dítě v autosedačce říká: „Jedním z nejčastějších omylů je to, že rodič sedí s dítětem na zadním sedadle a drží jej na klíně. Pokud dojde k nehodě, nemá totiž žádnou šanci dítě udržet. Svým tělem mu navíc může ještě více ublížit. Chybné je i dítě do 150 cm a 36 kg připoutat k autosedačce pásem, který mu vede přes krk. Neměly by se přitom podceňovat ani jízdy na krátké vzdálenosti. Správně použitá autosedačka při nehodě dokáže zachránit dítěti život.

Preventivním programům zaměřeným na děti se Všeobecná zdravotní pojišťovna věnuje dlouhodobě, proto spustila kampaň Cestujeme s dětmi bezpečně. Praktická brožura, leták a web mají být pomocníkem a rádcem pro všechny, kdo doprovází děti dopravními prostředky. Mezi další preventivní projekty VZP zaměřené děti patří i internetové stránky www.urazy-deti.cz. Zde si mohou všichni, kdo přicházejí do styku s dětmi, zjistit, jak jim poskytnout první pomoc v případě úrazu.

Soutěž


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.