diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Změny v čerpání rodičovské dovolené od ledna 2012

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Není tomu tak dávno, kdy bylo pobírání rodičovského příspěvku měněno. A už jsou tu změny nové. Změna, která bude platná od ledna 2012 (koaliční poslanci přehlasovali veto ze senátu), však již nebude tak bolestná a dokonce se dá říci, že přinese pro rodiče i řadu výhod. Nově bude pro všechny varianty rodičovské dovolené stanovena jednotná částka a to 220 000 Kč. Ve srovnání s minulou variantou, kdy pro 3 varianty byli rozdílné částky. Jaké další změny nás rodiče čekají? Dozvíte se v následujících řádcích.

Stávající příjemci

Pokud jste začali pobírat rodičovský příspěvek před 1. lednem 2012 tak se vás změny netýkají, pokud si písemně nepožádáte o změnu. Přechod na nový systém je výhodný pro ty, kteří se rozhodují o dřívější návrat do práce nebo pořízení sourozence. O přechod na nový systém však můžete žádat až od nového roku.

Jednotná výše příspěvku

Jak už jsem psala výše, z původních tří rozdílných stropů pro vyplácení příspěvku (2letá varianta až 216 600 Kč, tříletá 235 600 kč a 4letá 216 600 nebo 178 600 podle toho zda následuje po PPM), bude jednotný strop ve výši 220 000 Kč.

Varianty čerpání

Nyní se dostáváme k té příjemné změně ve vyplácení rodičovského příspěvku. Skončí původní rozdělení do 3 variant mezi kterými nešlo přecházet. Nově si půjde zvolit v podstatě jakoukoli délku rodičovské dovolené, maximálně však na dobu 4 let. Stanovíte si tak sami, jak dlouho chcete rodičovský příspěvek pobírat a v jaké výši. Jediné omezení je v tom, že příspěvek nesmí překročit 70 % předchozího výdělku a maximální částka, kterou můžete měsíčně čerpat je 11 500 Kč.

Změna v délce čerpání

Končí dosavadní pravidlo, že vybraná varianta délky čerpání již nelze měnit. Podle nového systému si rychlost čerpání a tedy i výši příspěvku mohou rodiče měnit podle aktuální situace. Jediné omezení je v tom, že změnu lze provést maximálně jednou za čtvrt roku, tzn. že délku čerpání můžete v roce změnit maximálně 4krát.

Nezaměstnané ženy a studentky

Nyní se k volbě délky čerpání snadněji dostanou i nezaměstnané ženy či studentky, pokud alespoň otec dítěte byl účasten na nemocenském pojištění. Skončí tak složité obcházení dosavadního systému.

Docházka do školky

Skončí dosavadní omezení pro ty, kdo chtějí pobírat rodičovský příspěvek a přitom dávat dítě do školky či do jeslí.  Změny se automaticky dotknou nejen nových, ale i dosavadních příjemců rodičovského příspěvku – není tedy potřeba vyplňovat speciální žádost. Dosud (ohledně zachování příspěvku) platí, že dítě, které dovršilo tří let věku, lze dát do školky každý den, ale maximálně na čtyři hodiny denně nebo na nejvýše pět dnů v kalendářním měsíci. Toto omezení od roku 2012 zcela skončí a navíc se hranice sníží ze tří na dva roky dítěte. Rodičům dětí starších dvou let bude rodičovský příspěvek poskytován bez ohledu na délku pobytu v zařízení péče o dítě.

U dětí mladších tří let nyní platí, že nechtějí-li rodiče přijít o příspěvek, mohou dát potomka do školky maximálně na pět dnů v kalendářním měsíci, přičemž za jeden den se počítá jakkoliv dlouhý pobyt, teoreticky i třeba jen hodina. Tento limit se rozšíří na 46 hodin měsíčně, skončí tedy dosavadní omezení co do počtu dnů. Věková hranice současně klesne ze tří na dva roky. V praxi to znamená, že dítě mladší 2 let může být v jeslích nebo mateřské školce 46 hodin měsíčně.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.