diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Zkuste látkové pleny

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Moje kamarádka je v tomto mnohem odvážnější než já. O látkových plenkách se dozvěděla na předporodním kurzu a další informace si lehce dohledala na internetu, i s různými komentáři a recenzemi od ostatních uživatelek. Zatím ovšem není mnoho maminek, které je užívají, preferují a navíc je chválí a jsou s nimi na výsost spokojené. Co si budeme vykládat, stále je to s papírovýma pamperskama  pohodlnější a rychlejší. A do neustálého praní látkových plen se maminkám nechce. Ano, je to pracné a musíme se naučit správný grif, abychom plenky hned při prvním praní nezapraly. Jak to dělaly naše maminky a babičky? Znečistěnou plenu nejdřív máchaly v hodně studené vodě, pak ji nechaly chvíli odmočit a poté praly, nejlépe ručně a jen domacky vyráběným mýdlem. Ta, které vysely na šňůrách nejbělejší pleny, sklízela obdiv všech sousedek.

Dnes jsme i v tomto přece jen o trochu dál, ovšem látkové pleny stále musíme prát opatrně a šetrně. A toto pro moji kamarádku Janu rozhodně nebyla překážka. Spíš naopak. Ona je taková ta matka – perfekcionistka, dělající maximum a právě v takovýchto  netradičních postupech v péči o svoje mimi, si libuje. Vždyť je to nejnovější výstřelek módy – vracení se k látkové plence, ona rozhodně nemůže být pozadu. Navíc si myslí, že pokud už se rozhodla být matkou, musí nést mnoho obětí a neustálý kolotoč kolem praní plen bere jako rodičovskou samozřejmost. Pravda je, že  první měsíc po příchodu z porodnice používala Jana pleny jednorázové, potřebovala se v šestinedělí nějak zaběhnout a také manipulace s látkovou plenou u úplně malinkých miminek je přece jen složitější. Ovšem od 2. měsíce látkové pleny přebraly vládu a papírové používá pouze na cestování či návštěvy. Jana je s těmito plenami prostě spokonená. Oceňuje ušetřené peníze i čas, jelikož jí příjde mnohem jednodušší plíny vyprat a pověsit, než sledovat, kde je mají cenově výhodnější a vyrážet po nákupech s malým miminkem na krku. Já osobně si myslím, že látková plena, se asi rovnoceným partnerem té papírové nestane nikdy. I když jsou ekologické a finančně úsporné, ale praní popakaných plen se do módy vrátí jen těžko. Ovšem hrstka bojovnic za látkové pleny tu bude vždy, jako ve všem.

 


Jeden komentář k “Zkuste látkové pleny

  1. Niki

    S Vaší kamarádkou souhlasím. Začala jsem látkové plenky používat už u první dcerky a používám i u druhé. Když jsem kamarádkám řekla, že mám nakoupeny látkové plenky, smály se a nadávaly, že budu marnit čas praním a žehlením. Už proto jsem se rozhodla, že to opravdu zkusím. A musím říct, že to nezabere žádný čas navíc. Hodit pleny jednou za tři dny do pračky, pověsit na sušák trvá 5 minut, složení a přežehlení várky za tři dny cca 10 minut. A opravdu to ušetří peníze. A to i když spočítám spotřebu energie,vody a pracího prostředku.Navíc mě “látkování” baví. 🙂

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.