diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Zdají se malým dětem sny?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Zamýšleli jste se někdy nad tím, zda se malým dětem zdávají sny a pokud ano, tak o čem?

Spánek malých dětí se od spánku dospělých v mnohém liší. Je všeobecně známo, že náš spánek má dvě základní fáze. První fáze zvaná REM je fáze snová, kdy se nám zdají sny, které si pamatujeme a můžeme o nich vyprávět. Druhá fáze zvaná non-REM je fáze hluboká a probuzení z ní je velmi nepříjemné. A tyto fáze se během noci střídají a u dospělého tvoří fáze REM asi 20% z celkové doby spánku.

U malých dětí se tyto dvě fáze střídají daleko rychleji než u dospělého a fáze REM tvoří asi 50% z celkové doby spánku. Z toho vyplývá, že malým dětem se zdají sny v daleko větší míře než u dospělých. Odborníci dokonce předpokládají, že sny se zdají i dětem ještě nenarozeným.

Nejvíce se zdají sny dětem kolem druhého roku života a pokud jsou v REM fázi (snové fázi) probuzeny, dokáží o snech ihned vyprávět.

A co se malým dětem ve snech zdá?

Sny malých dětí představují především představu okamžiků, na které se těší, okamžiků, které prožili a jsou z nich plni dojmů a nebo o dalších jednoduchých věcech, které v dětech zanechali nějaký zážitek.

Foto: Hana Kysilková, http://www.hanakysilkova.cz/


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.