diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Zavinovačka – ano či ne?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Miminko je krásná „věc“. Každá maminka chce pro své dítko to nejlepší. A tak začíná věčný koloběh otázek, zda to či ono používat nebo nikoliv. Jedním z velkých maminkovských témat je zavinovačka. Zavinovat či nezavinovat… to je oč tu běží. Názory jsou rozporuplné a každá ze stran má své argumenty.

miminko-zavinovacka

Od našich babiček víme, že zavinování miminek je věc stará jako svět sám. Ano, zavinuje se od nepaměti. Ještě dnes můžeme na historických fotografiích vidět bohatě zdobené krajkové zavinovačky a v nich spokojená spící nemluvňata.

Z psychologického hlediska radí odborníci jednoznačně zavinovat. Navodíte tak miminku pocit bezpečí, jistoty a pevného objetí, který zná z bříška. Samotný porod může být pro miminko velmi stresující záležitost, tak mu pojďme jeho první dny na světě maximálně zpříjemnit. Miliony maminek neznají snadnější způsob, jak uklidnit nešťastné miminko, než jej zavinout tak, aby mu bylo těsno a útulno. Navíc miminka se často lekají, budí se vlastními pohyby. Díky zavinovačce mají spánek mnohem klidnější. Což je další velké plus pro zavinovačky.

Mezi odpůrce zavinovaček patří ortopedi. Říkají, že miminko nemůže mít kyčličky volně od sebe, čímž se brzdí jejich vývoj. V zavinovačce je postavení nožiček pro ortopedy jednoduše nepřijatelné. Snaží se o volný pohyb miminek bez jakéhokoliv šněrování.

„Na vlastní kůži jsme si zavinovačku doma vyzkoušeli. Zvolili jsme s manželem zlatou střední cestu. Měli jsme péřovou zavinovačku, ve které naše malá usínala. Byla v ní klidná, opravdu spokojená. Nicméně chvíli po usnutí jsme zavinutí povolili, čímž si dala nožičky krásně do žabičky a kyčličky se mohly dál volně usazovat“, svěřuje se maminka Eva.

Vybíráme dětskou zavinovačku

Současný trh chrlí na maminky nepřeberné množství produktů s tisíci roztomilých dětských motivů. Se zavinovačkami to není jinak. Můžete vybírat zavinovačky klasické se třemi šňůrami, s pevnými zády, hypoalergenní i péřové zavinovačky, zavinovačky na suchý zip (rychlozavinovačky), dokonce i zavinovačky do auta. Většinou se maminky rozhodnou podle toho, jak roztomilá jim zavinovačka přijde.

Výhodou klasických zavinovaček pro miminka je jejich univerzálnost. Díky oddělitelné vnitřní vložce ji můžete používat jak v létě, tak v zimě, kdy péřovou vložku vrátíte zpět. Sice vám může zavazování klasických zavinovaček dělat ze začátku problém, ale ne nadarmo se říká, že cvičení dělá mistra. Uvidíte, že za pár zavinutí to budete zvládat s jednou rukou.

zavinovačky na suchý zip

Jak dlouho dítě zavinovat?

Na tuto otázku se názory opět různí. Vůbec nejlepší je naslouchat miminku, samo si řekne, jestli zavinovačku ještě potřebuje, nebo ne. Zavinování je však doporučováno až do 9. měsíce věku dítěte. V pozdějším věku můžete zavinovačku vyměnit za spací vak, který je volnější, ale drží dítě krásně v teple.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.