diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Začínáme tvořit s batolátky

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Ostatně co jiného dělat teď, v zimě, kdy děti bývají nemocné a nemůžou ven. Je těžké najít vhodný kurz tvoření s batolátky. I ve velkých městech to je zatím celkem bída. Tvořivé kurzy jsou nejčastěji až od tří let, přitom i dvouletí jsou neuvěřitelně šikovní a dokáží vykouzlit rozkošné výrobky. A pokud jsou kurzy od dvou let, ne vždy je snadné najít v takovém kurzu “správnou” lektorku, zrovna  takovou, která děti motivuje, nabízí jim nápady vhodné pro jejich věk a zručnost či je nenutí stvořit výrobek na chlup stejný jako vzor.

Je vhodné s dětmi  začít pomalu tvořit doma. Během nejrůznějšího tvoření se přijde na to, že je dobré dodržovat několik jednoduchých pravidel, abychom si tvoření maximálně užili a také nás to nestálo spoustu peněz při kupování v podstatě nepotřebných hloupostí. Pravidla je dobré sestavit si do čtyř hlavních bodů:

1. Nesnažte se o nějaký výsledek, užijte si samotný proces tvorby. U takto malých dětí nemůžete očekávat, že výsledkem tvoření bude nějaký konkrétní výrobek. Děti nemají vaše myšlení, nechápou, proč by to měly dělat tak či onak, když se jim to líbí právě takhle. Nevidí cíl jako vy. Také hlavně ze začátku neudrží dlouho pozornost a soustředění, snadno odběhnou.  Nenuťte je dílko dokončit, přece se můžete se k němu vrátit za pár dní.

2. Dopřejte dítěti dostatek času na seznámení se s materiálem. I zkoumáním věcí se dítě hodně naučí, a přitom to pro něj je hra. Mějte raději připravenou větší zásobu materiálu. Dítko může třeba papír v rámci zkoumání roztrhnout. A byl-li by jediný, mohlo by tvoření skončit vaší mrzutostí, ne-li výčitkami či křikem.

3. Vybírejte tvořivé metody podle temperamentu dítěte. Je vaše dítě “ničitel?” Pak pro něj asi nejlepší zábavou bude trhání papírů a cupování vaty. Dítě “budovatel” by zase mohlo ocenit stavění krabiček.

4. Využijte odpadky! Tvoření vůbec nemusí být drahé. Používejte reklamní letáky, papírové krabičky od čajů, sušenek, léků, …, ruličky od toaletního papíru, vatu, skořápky, … Zkuste se zamyslet, zdali by se ta věc, kterou se právě chystáte vyhodit, nedala nějak tvořivě využít. S trochou fantazie doma objevíte spoustu klenotů.

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.