diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Začínáme přikrmovat

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Mezi první důležité zásady ohledně přikrmování patří, že si napoprvé připravíme pouze jednu až dvě lžičky. Příkrmy musíme podávat tehdy, kdy již miminko pevně sedí s oporou a udrží hlavičku. Nesmíme dát najevo svou podrážděnost, naopak s dítětem je potřeba komunikovat. Dítě je potřeba krmit v čase, kdy není příliš hladové a je čilé, ospalé dítě může reagovat negativně. Dobře zvolené plastové lžičky jsou dítětem lépe snášeny, než kovové. Je nutno si pamatovat, že velikost porce určuje vždy dítě. Pokud kojíte, stačí začít s příkrmy až kolem 6. měsíce.

Na počátku přikrmování je důležité, aby si dítě zvyklo na lžičku a naučilo se z ní přijímat pokrm. Každé dítě si zvyká jiným tempem, takže je třeba odhodit netrpělivost stranou. Některému dítěti trvá déle, než se naučí rty shrnout pokrm ze lžičky a posunout jej v ústech dozadu, aby jej mohlo následně polknout. Pokud je dítěti lžička v ústech nepříjemná (zvláště v období, kdy rostou zoubky) zkuste nabídnout příkrm z vašeho prstu. Jde totiž o to, aby si dítě zvyklo na chuť příkrmu a až mu zachutná, přijme samo i ze lžičky. Nejeví-li dítě zájem o příkrmy, nikdy jej nenuťte, pár dní vyčkejte a zkoušejte znovu.

Snažte se o co nejpestřejší jídelníček. Pestrost stravy příznivě ovlivňuje budoucí přístup dítěte k jídlu. Pokud dítě neustále odmítá nějaký druh příkrmu, nebojte se experimentovat, přimíchejte neoblíbený druh příkrmu s oblíbeným. Některé děti dlouho vyžadují příkrm rozmixovaný, jiné mají od začátku přikrmování raději kousky. Starším kojencům můžete nabídnout jídlo, jako je pečivo, ovoce nebo vařené kousky zeleniny, přímo do ruky. Podávání příkrmu by nemělo být zbytečně zdlouhavé, ale to neznamená, že ho budete krmit  jednou lžičkou za druhou, naopak dejte dítěti čas na důkladné zpracování a polknutí. Pokud dítě dobře prospívá, není nutné trápit se množstvím snědeného příkrmu.Velikost porce nechte na dítěti, samo dokáže poznat, kdy má dost. V případě, že dítě odmítá příkrmy po několika lžičkách nebo je nechce přijímat vůbec, poraďte se s pediatrem. Nechutenství může být příznakem i řady onemocnění.

Zjistíte-li u dítěte alergické projevy na některý druh potravin, okamžitě je vylučte z jídelníčku a oznamte to co nejdříve vašemu pediatrovi!


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.