diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Zábavnou formou k pochopení světa kolem nás

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Už malé dítě potřebuje, aby slyšelo kolem sebe mluvená slova. Někdy je ale těžké najít ta správní, aby pochopilo v souvislosti toho, co se kolem něj děje. A navíc, aby mu vše bylo vysvětleno zábavnou formou. Ideální jsou k tomu samozřejmě leporela…

V nakladatelství Fragment vyšlo v loňském roce leporelo Jak se staví dům. I kdy se podle názvu může zdát, že je určená jen chlapečkům, věřte, že i holčičky si v této knížce najdou to své a hlavně, i ony potřebují znát „takové ty klučičí věci“.

Na osmi stránkách se dítě dozví vše podstatné z toho, co se děje na stavbě, tedy při činnosti, kterou děti tak rádi okukují. Všechny ty stroje a věci, které neznají, je lákají právě z touhy po poznání.

Leporelo je velmi hezky uspořádáno na jednotlivých stránkách, přesně tak, jak vlastně celá stavba domu probíhá. Od kopání základů, kdy musí přijet bagry a nákladní auta, aby vyvezli zeminu, přes hrubou stavbu až po poslední dokončovací práce. Každá strana tak reprezentuje vždy jednotlivou etapu příprav. Ukazuje také, že k tomu, aby dům vznikl, je potřeba větší počet lidí. Seznamuje děti s jednotlivými profesemi – dělníci, elektrikáři, instalatéři, podlaháři, zedníci a mnoho dalších.

Je určitě vhodné,aby rodič, který si s dítětem knížečku prohlíží nejen komentoval, co se na daném obrázku právě děje, ale i doplňoval svými slovy další možnosti. Vhodné jsou ukázky, které může dítě vidět na vlastní oči. Stačí například ukázat, kde máte v bytě odpad ze dřezu, vodovodní baterii apod. A pokud se v okolí právě staví, pak je další možností a to naprosto ideální, další srovnaní s knížkou, které dítě nepochybně ocení. I když je leporelo vlastně jen tenkou knížečkou, dají se na jeho příběhu vymýšlet příběhy a dítěti ukazovat názorné příklady. Tím celý proces vysvětlování tohoto tématu prohloubí a dítě pochopí reality života.

Na každé straně jsou pak krátké věty, které rodičům pomáhají při popisu obrázků, které ilustroval Antonín Šplíchal. Jsou navíc i doplněny jednoduchou otázkou, která se soustředí na pozornost a koncentraci dětí při prohlížení knížky, například: Najdi na obrázku čtyři zvířata, která to jsou?

Ukazuje dětem i na barevnost okolního světa, obrázky jsou v tomto přesně takové, které děti mají rády. Tím dávají i další možnost při jejich výchově a to je poznávání barev – střecha je červená, tráva okolo domu je zelená, jakou barvu mají přilby dělníků apod.

Leporelo jsem si prohlížela s dvouletou holčičkou a nekonečné vysvětlování a ukazování, které je v knížce prezentováno mělo úspěch. Dnes, ve třech letech jí nečiní problém ukázat, kde je odpad, ví, že beton nejprve míchá míchačka a pak se teprve nalije do základů domu, ví, že ústřední topení má trubky, kterými proudí voda, aby bylo v zimě doma teplo apod. Tím, že se toto naučila právě prostřednictvím této knížky, ji považuji za jednu z těch, které dokážou při výchově dětí pomoci a seznámit je s okolním světem. Mohu ji proto z vlastní zkušenosti doporučit.

Knížka je určena pro děti od dvou let a vydalo ji v roce 2010 nakladatelství Fragment.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.