diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Vývoj řeči u batolat

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Vaše děťátko oslavilo své první narozeniny. Za svůj první rok se zvládlo naučit spousty věcí. Zpočátku to bylo jen ležící miminko, které dnes už umí chodit. Nejen po stránce motorické, ale i po stránce rozumových činností nastal obrovský skok. Ve vývoji řeči jsou v tomto věku mezi dětmi velké rozdíly. Některé řeknou své první slůvko ještě před prvními narozeninami, jiné až později. Tyto rozdíly jsou velice individuální. Není třeba se znepokojovat. Rozvoj řeči nemá souvislost s rozumovou úrovní dítěte, ani s jeho pozdější úspěšností ve škole. Některé batolátko dokáže po prvním roce říci mnoho slov, jiné pouze žvatlá.

Důležité ale je si všímat, jak se dítě chová, zda to odpovídá jeho věku, jak dokáže porozumět mluvenému slovu.Všímejte si, zda vaše batolátko rozumí běžným slovním pokynům. Dávejte mu otázky typu: „Kde je pejsek? Pokud nám dítko rozumí, zpravidla se za daným přemětem, věcí otočí a hledá jej očima.

Vyzvěte dítě, aby udělalo známé hříčky jako je „paci, paci“, „jak je veliký“, „moty, moty“. Dítěti ukazujte od malička předměty, věci, které máte běžně doma. Pojmenovávejte je pravými jména. Již miminko noste v náruči, klidně na něj promlouvejte a ukazuje mu, vše co jej obklopuje.. Když děláte nějakou činnost např. vaříte, říkejte mu, co děláte a proč. Batolátka vybízejte, aby vám daný předmět ukázaly, jak dělají hodiny, budík, světlo. Označení ukázáním předchází označení slovem a je proto pro vývoj řeči důležité. Zprvu se daří ukazovat podle pojmenování reálně věci a osoby.

Obrázkové knížky jsou obrovským pomocníkem pro rozvoj řeči. Je to činnost obtížnější, protože obrázky nejsou tak reálné a vyžadují od dítěte větší soustředění. Ideální jsou dětské knížky, které mají jeden obrázek na stránce. Dítě pak hledá ten konkrétní obrázek při prohlížení celé knížky. Rodiče by měli zájem dítěte o knihy podporovat. I vy sami jděte příkladem a mějte rádi knihy. Vztah ke knihám si děti budují od malička.

Výhodu mají mladší sourozenci, kteří se snaží svému staršímu sourozenci vyrovnat, napodobují jej. Často opakují i ta slova, která do slovníku malých dětí bohužel nepatří. Používejte taková slova pro označení věcí, osob, zvířat, či dějů, která obsahují zvuky, slabiky, jež dítě běžně užívá při svém žvatlání. Napodobování slov je pro dítko zábavou.

 

Zdroj:

Sobotková D., Dittrichová J.: Vývoj a výchova děťátka do dvou let, Grada, Praha 2012


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.