diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Tvořivé hraní pro nejmenší děti

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Kreslení je přirozený komunikační prostředek dětí. Již před druhým rokem začínají děti chápat vlastnosti tužky a tak si „čmárají“ bez většího smyslu. Poté začínají své pohyby ovládat tak, aby měly systém. Kreslí oblouky, spirály, kruhy a elipsy. Po třetím roce děti pochopí, že kresbou lze zachytit realitu a dají jí určitý význam.  V této době je můžete začít v kreslení a tvoření podporovat vlastními nápady. Pomáháte jim tak rozvíjet fantasii, logiku, trpělivost i jemnou motoriku. Proto vám chceme představit širokou škálu tvořivých her od francouzské firmy Djeco i pro děti od 3 let.

Modelování pro nejmenší

Pro ty úplně nejmenší děti máme modelovací hry se Sloníkem a Medvídkem. Děti si modelují jen kuličky a proužky, které skládají k sobě a rozmísťují na obrázky se Zajíčkem, Sovou nebo třeba Žirafou. Je to velmi jednoduchý a efektivní způsob tvůrčí činnosti se základními geometrickými tvary, které jsou dětskému projevu v nejnižším věku osobní. Pokud toto zvládají, mohou si modelovaná zvířátka doplnit o očíčka, tykadélka a další drobnosti v modelovacím setu se zvířátky. Všechny modelíny po uschnutí ztvrdnou a obrázky si můžete vyzdobit domov.Pokud vaše děti opravdu rády modelují, určitě je potěší tvoření vlastních panáčků na hraní z tvrdnoucí modelíny. Mohou si jednoduše vyrobit princezny, kovboje, koně nebo třeba příšerky žijící jen ve fantasiích. Při modelování si procvičí vnímání prostoru a hmoty. Zjistí, že musí pracovat jemně a netlačit, jinak se jim bude figurka neustále hroutit, a také trpělivosti, než ztvrdne a budou si moci hrát. Přitom je to tak jednoduché: děti z modelíny vytvoří jen základ figurky (kouli, hroudu, placku…), do které pak zapíchnou přiložené kartonové dílky (nohy, ruce, hlavičky, křídla…). Tímto jednoduchým trikem z dílny francouzské značky Djeco se i nejmenším dětem podaří vytvořit krásné figurky na hraní.

Malování prstíky

Jestli si vaše děti radši hrají s barvičkami a vám nevadí, že je budou mít od hlavy k patě, můžete jim pořídit sadu pro malování prstíky. Sada od značky Djeco obsahuje 8 obrázků a 8 barviček s papírovou paletou. Děti si nakreslí rybu, draka, stůl s jídlem a lidské obličeje. Já osobně si myslím, že toto je nejlepší zábava, kterou jim můžete dopřát. Kreslení prsty je totiž něco jako odebrání zábran a určených pravidel. Jako když si sundáte příliš těžké a nepohodlné boty. Děti si užijí tvoření bez pastelky, kterou ještě neumí pořádně držet.

Koláže – vtipné tvoření pro nejmenší

Také si mohou vyzkoušet tvorbu koláží (vytváření obrázků nalepováním různorodých dílků na připravený základ). Na výběr mají ze tří výtvarných sad od značky Djeco: z něžné sady, kde hlavním tématem jsou veselé hrající si děti, či ze dvou sad s přátelským světem rozpustilých domácích zvířátek nebo jemných, zasněných zvířátek. Ona žirafa, i když je ohromná, je pořád ještě zvířátko. Při této hře si užijí lepení a kombinování barevných papírů, glitrů a třeba i knoflíků.

Omalovánky pro nejmenší – konec přetahování

Zajímavým způsobem k dosažení krásně vybarvených omalovánek je Sametové malování. Na papíře je nanesena vrstva černého sametu a děti vybarvují vnitřní plochy, takže není vidět žádné přetažení. To ale neznamená, že by se měly méně snažit. I vytvoření hezky vybarvené plochy zabere spoustu času. Jsou tři tipy těchto sametových omalovánek Djeco. S potřeštěnými zvířátky, ptáky v nebesích a trošku těžší verze se zvířaty zobrazenými lineární kresbou.

Naopak v kreativních sadách, kdy děti vybarvují obrázky na téma ročních období nebo zvířátka ze zoo, se jednotlivé vybarvené obrázky z plochy vyjmou a přetahy také není vidět.

Dětská kresba: pár informací pro rodiče

Na konec vám povíme trochu o dětském kresebném projevu. Prvním „opravdovým“ dětským obrázkem je ve věku 3,5 roku lidská postava. Je to hlavonožec, kruh s nohama, ke kterému časem přibývají části obličeje a ruce. Okolo čtyř let má postava i trup a děti se zaměří na další věci ve svém okolí, stromy, květiny, letadla, auta, zvířata… V pátém roce děti kreslí věci, které mají rády. Ty bývají velké a barevné.

Kreslení je přirozený komunikační prostředek dětí. Mnohdy tak dokáží sdělit více informací než ústně. Je důležitá i jako procvičování ke školní docházce. Děti se tak učí jemně ovládat své pohyby. Přetahují stále méně. Učí se kontrasty mezi barvami jako, oranžová je vedle červené méně výrazná, než zelená. Ale hlavní je, že je to baví. Mohou se tak zabavit na hodiny a hodiny. Nepobíhají přitom po bytě s otevřenými nůžkami nebo omylem neshodí vázu ze skříně při hře na indiány, když rodiče nemají čas je ohlídat.

Pokud se chcete o kreslení dětí dozvědět něco více, zde je pěkně zpracovaný článek. Mnoho zajímavého v oblasti nejen dětského kreslení, ale celkového rozvoje předškoláků najdete v publikacích Diagnostika dítěte předškolního věku a Školní zralost.

Autor: Agátin svět, www.agatinsvet.cz

Přečtěte si také:

  • Pašíjový týden – poslední týden před VelikonociPašíjový týden – poslední týden před Velikonoci Znamená poslední týden před Velikonoci. Z latinskéhé passio, což označuje vylíčení Kristova umučení podle evangelií především v hudebním zpracování. Duchovní dimenzi tohoto významného […]
  • Montessori zážitkové kurzy + neverbální technikyMontessori zážitkové kurzy + neverbální techniky Připravili jsme pro vás víkendové kurzy, spojené v jeden cyklus, kde Vám představíme jednotlivé Montessori oblasti, plus další techniky, které Vám pomohou v rozvoji a pochopení sebe sama, […]
  • Soutěž o vstupenky na veletrh DĚTSKÁ PLANETA 2014Soutěž o vstupenky na veletrh DĚTSKÁ PLANETA 2014 Pojďte s námi soutěžit o vstupenky na veletrh hraček, her a dětských potřeb. Termín trvání soutěže: do 13.11.2014 ... poté budou vylosováni výherci, kteří správně odpoví na […]
  • Jak správně vybrat kočárek?Jak správně vybrat kočárek? Vývoj kočárků jde v poslední době rychle kupředu. Výrobci neustále přicházejí s novými nápady a konstrukčními i designovými novinkami. Zorientovat se na trhu a vybrat ten nejlepší kočárek […]
  • Vánoční dárkyVánoční dárky Řešíte jako každá rok jaké vybrat vánoční dárky pro svou partnerku nebo partnera? Nevíte, co darovat tatínkovi, mamince, babičkám a dědečkům? Tak to jste tady správně. My Vám poradíme, jak […]
  • Pro milovníky LEGAPro milovníky LEGA Milión kostiček, dva tisíce exponátů, 3 patra a desítky nadšených dětí i dospělých. To je stručná charakteristika unikátního místa v centru Prahy. Řeč je o soukromém muzeu Lega, které na […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.