diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Stolování s úsměvem

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Jídlo patří k základním činnostem, které děláte se svým dítkem vlastně od narození. Nejprve ho kojíte nebo mu podáváte náhradní mléka. Již v tomto období ho učíte pravidelnosti v jídle, pomocí rituálů v něm pěstujete návyky týkající se jídla, které ho budou provázet po celý život.

Jíte – li se skutečným požitkem, jste na nejlepší cestě k zdravým jídelním návykům svého potomka. Když se pustíte s chutí do zeleninového pokrmu a všem nadšeně vyložíte, jak moc vám toto jídlo chutná, pak nakazíte svou radostí z jídla i své dítě.

Ani dětem se nesmí kázat o tom, jak je zelenina zdravá. Kdo se dokáže zaradovat nad kouřícím hrncem husté, zeleninové polévky, nemusí své dítko přemlouvat, aby pokrm ochutnalo. Když jídlo působí potěšení mamince, která je informovaná o zdravé výživě bez toho, aniž by kolem toho dělala mnoho řečí, pak se stravuje celá rodina zdravě.

Na jídlo si během dne vždy udělejte čas. Připravujete -li svačinku batoleti, nachystejte si o sobě.

Vyražte společně m na nákup, vybírejte pečlivě. Využijte odpolední procházku k nákupu. Naučte dítě poznávat jednotlivé druhy ovoce a zeleniny, jak vypadají. Ptejte si jich jaké mají barvy. Nakoupíte, uděláte přitom něco pro sebe a pro dítko, zároveň hrou učíte batole barvy a obohacujete mu slovní zásobu.

Zařiďte dítěti ve vaší kuchyni koutek, kde si může hrát s vámi při vaření. Dejte mu tam různé vařečky, naběračky, misky. Děti rády napodobují dospělé a tak se vy i vaše dítě při vaření dobře pobavíte.

Dejte si záležet při výběru dětské jídelní židličky. Vyberte takovou, která je polohovatelná, dobře omyvatelná. Je to přeci jenom investice na delší dobu. Jezte společně u rodinného stolu. Naučte dítě vnímat tu atmosféru společného stolování, která se mu vštípí do paměti, až bude mít svou vlastní rodinu. Zaveďte pevné rituály, co se týče jídla. Snažte se neodbíhat od stolu, i když s rozverným batoletem je to mnohdy nadlidský výkon.

Není třeba aby rodiče obdivovali každé sousto, které jejich princezna nebo princ spolkne. Pravidlo zní: jestliže dítě jí, je to skvělé, když nejí, tak se také pro tentokrát nic neděje.

Předkládejte dítěti menší porce a raději mu 2x přidejte. Servírujte do plastových misek, kterých je na trhu dnes nespočetně. Používejte plastové lžičky.

Někdy musíte určité druhy jídla nabízet vícekrát, než batoleti zachutnají. Mějte trpělivost, chuťový systém se pomalu vyvíjí a často se mění. Nenuňte dítě,aby něco ochutnalo, kdy samo nechce. Buďte sami příkladem. S oblíbeností jídel je to někdy složité. V určitém období si vaše ratolest oblíbí nějaké jídlo a nechtějí jíst žádná jiná. Není to žádný krok zpět. Zachovete klid a buďte trpělivá. Berte to vždy z té lepší stránky. Lepší pořád jablko, než žádné ovoce.

U jídla platí základní pravidla- nečíst a neprohlížet knížky, leporela. Jídlo jíst v klidu, nepobíhat po bytě. Ušetříte tím spoustu času při úklidu.

Zdroj:

Výživa dětí- Kojíme, krmíme dítě, učíme dítě jíst, Vydavatelství Svojtka a Co, 2009.

Přečtěte si také:

  • Výživa batolatVýživa batolat Batolecí věk je období vývoje dítěte od jednoho do tří let života. Jídelníček se stále ještě podobá plné kojenecké výživě a teprve koncem tohoto období se přibližuje výživě předškolního […]
  • Soutěž proti rýměSoutěž proti rýmě Odpovězte správně na otázky ohledně léčivého přípravku Biotussil a získejte jeden z balíčků s výrobky firmy Biomedica. Nápovědu najdete na www.nemamrymu.cz Trvání soutěže: do […]
  • Pohádka: Neskákej z toho cukru!Pohádka: Neskákej z toho cukru! Milé děti, hezky se posaďte a poslouchejte. Povím vám, jak to všechno začalo. Už je to dávno, co nedaleko lesa bydlel v chaloupce se svými rodiči osmiletý Kubík, který se v lese vyznal. […]
  • Magazín B.O.D.Y. pro všechny ženy i mužeMagazín B.O.D.Y. pro všechny ženy i muže Lékařský magazín B.O.D.Y. je magazín pro zdraví a krásu lidského těla. Magazín, který ženám a nejen jim, představí čtenou, populární a poučnou formou, jak pečovat o své tělo. Přiblíží 4x […]
  • I toto může potkat vaše školou povinné dětiI toto může potkat vaše školou povinné děti Pár humorných poznámek z žákovských knížek: Jezdí nosem po lavici, aby to pískalo. Když jsem vašeho syna vyvolala k tabuli, opáčil mi: ? Piš pět, svačím!? Snažil se odemknout zamčené […]
  • Výhody látkových plenVýhody látkových plen Látkové plenky jsou vyráběny převážně nebo výlučně z přírodních materiálů, pokožka dítěte tedy není vystavena kontaktu s chemickými látkami, které jsou obsaženy v jednorázových […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.