diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Stolování s úsměvem

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Jídlo patří k základním činnostem, které děláte se svým dítkem vlastně od narození. Nejprve ho kojíte nebo mu podáváte náhradní mléka. Již v tomto období ho učíte pravidelnosti v jídle, pomocí rituálů v něm pěstujete návyky týkající se jídla, které ho budou provázet po celý život.

Jíte – li se skutečným požitkem, jste na nejlepší cestě k zdravým jídelním návykům svého potomka. Když se pustíte s chutí do zeleninového pokrmu a všem nadšeně vyložíte, jak moc vám toto jídlo chutná, pak nakazíte svou radostí z jídla i své dítě.

Ani dětem se nesmí kázat o tom, jak je zelenina zdravá. Kdo se dokáže zaradovat nad kouřícím hrncem husté, zeleninové polévky, nemusí své dítko přemlouvat, aby pokrm ochutnalo. Když jídlo působí potěšení mamince, která je informovaná o zdravé výživě bez toho, aniž by kolem toho dělala mnoho řečí, pak se stravuje celá rodina zdravě.

Na jídlo si během dne vždy udělejte čas. Připravujete -li svačinku batoleti, nachystejte si o sobě.

Vyražte společně m na nákup, vybírejte pečlivě. Využijte odpolední procházku k nákupu. Naučte dítě poznávat jednotlivé druhy ovoce a zeleniny, jak vypadají. Ptejte si jich jaké mají barvy. Nakoupíte, uděláte přitom něco pro sebe a pro dítko, zároveň hrou učíte batole barvy a obohacujete mu slovní zásobu.

Zařiďte dítěti ve vaší kuchyni koutek, kde si může hrát s vámi při vaření. Dejte mu tam různé vařečky, naběračky, misky. Děti rády napodobují dospělé a tak se vy i vaše dítě při vaření dobře pobavíte.

Dejte si záležet při výběru dětské jídelní židličky. Vyberte takovou, která je polohovatelná, dobře omyvatelná. Je to přeci jenom investice na delší dobu. Jezte společně u rodinného stolu. Naučte dítě vnímat tu atmosféru společného stolování, která se mu vštípí do paměti, až bude mít svou vlastní rodinu. Zaveďte pevné rituály, co se týče jídla. Snažte se neodbíhat od stolu, i když s rozverným batoletem je to mnohdy nadlidský výkon.

Není třeba aby rodiče obdivovali každé sousto, které jejich princezna nebo princ spolkne. Pravidlo zní: jestliže dítě jí, je to skvělé, když nejí, tak se také pro tentokrát nic neděje.

Předkládejte dítěti menší porce a raději mu 2x přidejte. Servírujte do plastových misek, kterých je na trhu dnes nespočetně. Používejte plastové lžičky.

Někdy musíte určité druhy jídla nabízet vícekrát, než batoleti zachutnají. Mějte trpělivost, chuťový systém se pomalu vyvíjí a často se mění. Nenuňte dítě,aby něco ochutnalo, kdy samo nechce. Buďte sami příkladem. S oblíbeností jídel je to někdy složité. V určitém období si vaše ratolest oblíbí nějaké jídlo a nechtějí jíst žádná jiná. Není to žádný krok zpět. Zachovete klid a buďte trpělivá. Berte to vždy z té lepší stránky. Lepší pořád jablko, než žádné ovoce.

U jídla platí základní pravidla- nečíst a neprohlížet knížky, leporela. Jídlo jíst v klidu, nepobíhat po bytě. Ušetříte tím spoustu času při úklidu.

Zdroj:

Výživa dětí- Kojíme, krmíme dítě, učíme dítě jíst, Vydavatelství Svojtka a Co, 2009.

Přečtěte si také:

  • Sourozenecké konstelaceSourozenecké konstelace Máte doma více dětí a přemýšlíte, jakou mají pozici ve vaší rodině, jak se chovají? Rozdíly mezi sourozenci jsou mnohdy zajímavé, co se týče vlastností. Vzhledově si je možná řada […]
  • Čokoládíčkový adventní kalendářČokoládíčkový adventní kalendář Každý ho známe. Děti si na něm odpočítávají kolik dnů ještě do Štědrého dne. Otvírají okénka s příslušným číslem podle toho kolikátého je a uvnitř na ně čeká malinká čokoládová pochoutka. […]
  • Tip na víkend: Auto pro maminky a k tomu neodolatelné nákupy se slevouTip na víkend: Auto pro maminky a k tomu neodolatelné nákupy se slevou Prodejce vybavení a potřeb pro miminka a děti Babypark vás srdečně zve tento víkend na báječné nákupy do své prodejny na Zličíně. Babypark si připravil hned tři velké akce: Při nákupu […]
  • Broskvová pochoutka pro dětiBroskvová pochoutka pro děti Suroviny: 1000 g broskví nebo nektarinek, Gelfix 3:1, 350 g cukru krystal Postup: Broskve omyjeme, nakrájíme na kousky, odstraníme pecky a vložíme do hrnce a krátce povaříme. Necháme […]
  • Domeček pro malé vílyDomeček pro malé víly Pojď si hrát s pohádkovým domečkem! V kuchyňce připrav výborné občerstvení, v ložnici si vyber ze skříně ty nejkrásnější šaty, pozvi kamarádky víly a čajový dýchánek na zahradě může […]
  • Ovocná kašeOvocná kaše Pokud je vhodné období a lékař to doporučuje, můžete dítěti dávat již ovocnou kaši. Může být z rozstrouhaného jablka, rozmačkaných třešní, pomeranče. Nebo podáváme zeleninu, nastrouhanou […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.