diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Stolování s úsměvem

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Jídlo patří k základním činnostem, které děláte se svým dítkem vlastně od narození. Nejprve ho kojíte nebo mu podáváte náhradní mléka. Již v tomto období ho učíte pravidelnosti v jídle, pomocí rituálů v něm pěstujete návyky týkající se jídla, které ho budou provázet po celý život.

Jíte – li se skutečným požitkem, jste na nejlepší cestě k zdravým jídelním návykům svého potomka. Když se pustíte s chutí do zeleninového pokrmu a všem nadšeně vyložíte, jak moc vám toto jídlo chutná, pak nakazíte svou radostí z jídla i své dítě.

Ani dětem se nesmí kázat o tom, jak je zelenina zdravá. Kdo se dokáže zaradovat nad kouřícím hrncem husté, zeleninové polévky, nemusí své dítko přemlouvat, aby pokrm ochutnalo. Když jídlo působí potěšení mamince, která je informovaná o zdravé výživě bez toho, aniž by kolem toho dělala mnoho řečí, pak se stravuje celá rodina zdravě.

Na jídlo si během dne vždy udělejte čas. Připravujete -li svačinku batoleti, nachystejte si o sobě.

Vyražte společně m na nákup, vybírejte pečlivě. Využijte odpolední procházku k nákupu. Naučte dítě poznávat jednotlivé druhy ovoce a zeleniny, jak vypadají. Ptejte si jich jaké mají barvy. Nakoupíte, uděláte přitom něco pro sebe a pro dítko, zároveň hrou učíte batole barvy a obohacujete mu slovní zásobu.

Zařiďte dítěti ve vaší kuchyni koutek, kde si může hrát s vámi při vaření. Dejte mu tam různé vařečky, naběračky, misky. Děti rády napodobují dospělé a tak se vy i vaše dítě při vaření dobře pobavíte.

Dejte si záležet při výběru dětské jídelní židličky. Vyberte takovou, která je polohovatelná, dobře omyvatelná. Je to přeci jenom investice na delší dobu. Jezte společně u rodinného stolu. Naučte dítě vnímat tu atmosféru společného stolování, která se mu vštípí do paměti, až bude mít svou vlastní rodinu. Zaveďte pevné rituály, co se týče jídla. Snažte se neodbíhat od stolu, i když s rozverným batoletem je to mnohdy nadlidský výkon.

Není třeba aby rodiče obdivovali každé sousto, které jejich princezna nebo princ spolkne. Pravidlo zní: jestliže dítě jí, je to skvělé, když nejí, tak se také pro tentokrát nic neděje.

Předkládejte dítěti menší porce a raději mu 2x přidejte. Servírujte do plastových misek, kterých je na trhu dnes nespočetně. Používejte plastové lžičky.

Někdy musíte určité druhy jídla nabízet vícekrát, než batoleti zachutnají. Mějte trpělivost, chuťový systém se pomalu vyvíjí a často se mění. Nenuňte dítě,aby něco ochutnalo, kdy samo nechce. Buďte sami příkladem. S oblíbeností jídel je to někdy složité. V určitém období si vaše ratolest oblíbí nějaké jídlo a nechtějí jíst žádná jiná. Není to žádný krok zpět. Zachovete klid a buďte trpělivá. Berte to vždy z té lepší stránky. Lepší pořád jablko, než žádné ovoce.

U jídla platí základní pravidla- nečíst a neprohlížet knížky, leporela. Jídlo jíst v klidu, nepobíhat po bytě. Ušetříte tím spoustu času při úklidu.

Zdroj:

Výživa dětí- Kojíme, krmíme dítě, učíme dítě jíst, Vydavatelství Svojtka a Co, 2009.

Přečtěte si také:

  • Jak naučit dítě na nočníkJak naučit dítě na nočník Pro dítě je nejtěžší, když se 2-3 roky (někdy i déle) domníváme, že na učení celé řady dovedností je ještě malé, až příliš pomáháme, neučíme-neříkáme. Po druhém, třetím roce se nám zdá […]
  • Psychomotorický vývoj dítěte v batolecím obdobíPsychomotorický vývoj dítěte v batolecím období Jaký je psychomotorický vývoj dítěte v období batolete? 13.-15. měsíc: Dítě je jisté v chůzi, postaví se bez opory, dovede postavit na sebe dvě kostky, navléká na tyč kroužky, vybalí […]
  • Máme doma batolátkoMáme doma batolátko Vývojové období batolete trvá od jednoho roku do tří let věku dítěte. Jak toto období prožívá matka? Matka se již fyzicky nemusí o dítě tak stoprocentně starat, je pro ně „jen" jakýsi […]
  • Když dítě trpí celiakiíKdyž dítě trpí celiakií Celiakií se rozumí autoimunitní onemocnění charakterizované tvorbou protilátek proti buňkám tenkého střeva. Tento nepříznivý proces  přitom probíhá v závislosti na příjmu potravy […]
  • Jak zvládnout ošetření dítěte u zubařeJak zvládnout ošetření dítěte u zubaře Návštěva zubaře je pro nás dospělé ne příliš příjemnou záležitostí. Možná se jí i vyhýbáme. Pečovat ale o zdraví sebe a svých dětí musíme. Takže nás čeká návštěva zubaře dříve či později. […]
  • Jak dítě připravit na očkování?Jak dítě připravit na očkování? Každé dítě je od novorozeneckého věku očkováno proti různým nemocem. Zpočátku si ještě neuvědomuje, co se bude dít a pláčou, až jim lékař píchne injekci, ale maminčina náruč, pohlazení a […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.