diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Rozvíjení smyslů dítěte

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Rozvíjení zraku. Oči miminka  jsou schopné zaostřit na předmět, který přidržíte maximálně dvacet centimetrů před jeho obličejem, ale  nejsou zatím schopné rozpoznávat barvy. Z balíčku karet vyberte srdce a listy. Přibližujte a oddalujte jednotlivé karty od obličeje novorozence.  Za nějakou dobu zjistíte, že jeho oči reagují na změněnou kartu.

Rozvíjení sluchu. Sluch je plně rozvinutý už u novorozenců, kteří preferují spíše výš položené hlasy před hlubokými. Proto lidé instinktivně mluví na malé děti vyšším hlasem než normálně. Na jedné straně hlavičky dítěte cinkněte zvonkem a až za zvukem otočí svou hlavu, udělejte to samé na druhé straně. Rozvíjíte tak jeho sluch a reakce. 

Rozvíjení hmatu. Hmat je jedním z prvních smyslů, který se rozvíjí již v děloze  a u novorozence je už plně rozvinutý. Některé tělesné části novorozence, jako například dlaně jeho rukou, chodidla, nebo oblast kolem úst, jsou citlivější než jiné. Jemně třete různé části těla vašeho dítěte předměty s rozdílným povrchem. Můžete použít například suchou houbu na mytí, hedvábný šátek, koženou rukavici a další. Cvičíte tak jeho hmat.

Rozvíjení čichu. Novorozenci mají výborný čich a během několika prvních dní jsou schopni rozlišit vůni mléka své matky od ostatních žen. Dejte novorozenci očichat několik aromaticky typických potravin a budete asi mile překvapeni, že je bude dítě schopné rozlišit.

Rozvíjení chuti.Chuť dítěte se rozvíjí už v děloze, ale s jejím rozvíjením je třeba počkat, protože dítě nemůže minimálně další půlrok ochutnat nic jiného než mateřské mléko nebo jeho náhražky.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.