diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Rodinné vztahy jdou dětem příkladem

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Chcete, aby se k Vám Vaše děti chovaly hezky také v dospělosti? Jděte jim sami příkladem. Nejen v tom, jak se chováte ke svým vlastním rodičům, ale také k partnerovi a ostatním členům rodiny.

Rodiče a děti

Děti vnímají mezilidské vztahy uvnitř rodiny velmi pozorně, třebaže Vy si toho nemusíte vůbec všimnout. Neujde jim například ani to, že maminka má jednu babičku mnohem raději než druhou, zatímco ony mají obě babičky stejně rády. Když povyrostou a pochopí, že jedna babička je Vaše maminka, zatímco druhá tchyně, ještě bedlivěji sledují, jak se chováte ke svým vlastním rodičům. Rodinné rozpory se objevují v každé rodině. Pokud budete se svými rodiči řešit nějaký konflikt, snažte se, aby Vaše děti nebyly svědky nevhodných situací. V rozčilení člověk leckdy pronese slova, která ani nemyslí vážně. Dětem však mohou utkvět v paměti až do dospělosti. Čeho by děti naopak měly být svědky, to je například výběr dárku pro prarodiče. Výběr dárku totiž ideálně demonstruje Váš vztah k obdarovanému. Nemusíte svým rodičům dávat žádné velké dary, jde o celkový proces. Pečlivý výběr, zabalení a potom radost prarodičů. Děti by měly cítit, že své rodiče máte rádi a chováte k nim úctu. Kytička darovaná mamince k různým příležitostem také o Vašem vztahu hodně napoví. Skutečná hloubka vztahu odrostlých dětí k rodičům se ukáže především ke konci jejich života. Když dojde k tomu, že se staří rodiče o sebe již sami nedokážou postarat, rozhodnutí, do jaké míry se jim budete věnovat, může do jisté míry ovlivnit také Váš podzim života. Pokud se o své rodiče tedy nemůžete sami starat, ani jim najmout pečovatelku, měli byste je v případě umístění do příslušného zdravotnického či sociálního zařízení navštěvovat jak nejčastěji to jde.

Vztahy uvnitř nejužší rodiny

Kvalita vztahů mezi matkou a otcem ovlivňuje především budoucí partnerské vztahy dětí. Co je pro děti v rámci nejužší rodiny klíčové, to jsou sourozenecké vztahy. Pokud je starší sourozenec stále hubován, nebo mladší podceňován a zastiňován starším sourozencem, může to dětem v budoucnu způsobit problémy v osobním životě. Sourozenci mívají citlivý barometr na spravedlnost. Rodině škodí, pokud  některému z dětí nadržujete. Na škodu naopak není, když Vaše starší dcerky vidí, jak s láskou pečujete o miminko. Jako přes kopírák pak bude pečovat o své panenky a později také o vlastní děti.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.