diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Prvorozené děti budou vládci a pečovatelé

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Narodit se jako první z řady sourozenců je pro nás více určující než geny, pohlaví nebo sociální původ. Lze tedy prvorozeným vyčítat, pokud působí poněkud upjatě, konzervativně nebo poručnicky? Přece jen byli v životě vystaveni mnoha tlakům. Tak především museli vstřebat šok ze stráty pozice. Určitou dobu se hřáli na výsluní jedináčkovství a najednou přišla změna v podobně údajně úžasně roztomilého mimina zvaného sourozenec. S ním bylo napříště nutno ve všem počítat a o vše se dělit. Bylo tudíž zapotřebí i zabojovat o pozice a aspoň trochu pozornosti mámy a táty urvat taky pro sebe, k čemuž šlo použít různých metod – například: začít trochu zlobit, opět se počůrávat, vrátit se k šišlání,…

Nejstarší sourozenci nejvíce hlídají ty mladší a nejvíc pomáhají. V případě rozvodu rodičů se z nich snadno stávají náhradní partneři pro život, s nimiž se řeší problémy všedního dne. Přirozená rivalita mezi sourozenci se nedá jen tak eliminovat. Je ale možné učinit opatření, která ji výrazně zmírní: usilujte o to, aby mezi sourozenci vládla vstřícná a láskyplná atmosféra. Vytvářejte situace, v nichž bude možná příjemná společenská hra a pocit spojenectví. Když se narodí nové dítě, nezanedbávejte starší. Nemělo by se třeba stát, že vám návštěva přinese dárek jenom pro novorozence, nebo že se bude rozplývat pouze nad postýlkou s miminkem, zatímco staršího sourozence si nikdo nevšimne. Zdůrazňujte význam staršího, jeho rozumnost (to jsi hodný, že mi pomáháš, to mám v tobě oporu), ale zase to nepřežeňte a nezatěžujte dítě přehnanou zodpovědností. Podporujte sourozeneckou spolupráci a vzájemnost, poukazujte na to, jak je důležité si navzájem nezávidět a naopak se podporovat.

Typické vlastnosti prvorozených dětí: dosahují vyššího vzdělání, vydělávají více peněz, mívají lepší studijní výsledky (mají vytrénovanou zodpovědnost, ctižádost a disciplínu), mívají sklon k perfekcionismu, raději hájí staré hodnoty, než budují nové, volí si často dráhu učitele nebo podobná na vyšší autoritě nezávislá povolání, často jsou workoholici a trpívají úzkostmi.

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.