diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Proč batole hází věci na zem

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Také se na své batole často zlobíte, protože hází všechny věci na zem? Ptáte se, proč to vlastně dělá, a zda ho to můžete vůbec odnaučit?

Batole objevuje svět

Nejdříve lžička, potom kus brambory a nakonec mistička, to všechno letí během krmení na zem. Anebo vyhazuje hračky z kočárku. Pokaždé opakujete, že házení je ne-ne-ne, ale malý výtržník se na Vás roztomile usmívá a příště to udělá znovu. Proč to ale dělá? Tak zaprvé je to velká zábava. Házíte věci na zem a ostatní Vám je podávají. Také je to dobrý způsob, jak na sebe upoutat pozornost. Někdy tím dítě může sdělovat, že se odhozená věc stala nepotřebnou. Například jídelní potřeby letí na zem, když už dítě nemá hlad, a chce být propuštěno z jídelní židličky. Stejně tak může odhodit lahvičku s pitím, když už nemá žízeň. Kromě toho nezapomínejte, že Vaše batole objevuje svět, a to včetně přírodních zákonů. To, že věc pokaždé padá na zem, kde zůstane ležet, ho jednoduše fascinuje. A pokud přitom ještě vydává hlasitý zvuk, je hra o to zajímavější.

Házecí trénink je důležitý  

Testování zákona gravitace v praxi je velmi důležité pro rozvoj Vašeho dítěte. Při házení předmětů na zem si všimněte, jak dítě padající předmět sleduje. Díky tomu se zlepšuje jeho koordinace ruky s okem. Dále tím zdokonaluje své jemně motorické dovednosti. Na své dítě se za házení předmětů na zem nezlobte, ani je netrestejte plácáním přes ručičku. Místo toho se snažte většinu věcí (tedy vše, co nechcete později sbírat) odstranit z dosahu malého experimentátora. Dále dítěti vysvětlete, že s některými předměty se smí házet, ale s jinými ne. Nečekejte, že to bude chtít hned napoprvé pochopit. Důrazně však dítěti zakažte agresivní házení předmětů, což nemá s výše uvedeným nic společného.

Jak si ušetřit práci

Následky házení předmětů mohou být zejména při jídle katastrofální. Většina dětí se už v tomto věku chce krmit sama. Pokud svému dítěti odmítnete svěřit do ručičky mističku s jídlem a lžičku, často odvrátí hlavu, že za těchto podmínek nebude jíst. Když ale dítěti vyhovíte, máte pak co uklízet. Tak co s tím? Nabízí se kompromisní řešení. Do nerozbitné mističky odměřte dítěti jen velmi malou porci jídla. Pokud máte k obědu třeba rajskou polévku, dejte dítěti do mističky pouze kostičky pečiva a polévkou je krmte z druhé misky, kterou sami držíte. Dítě byste měli krmit pouze, když má hlad. Jinak nebude vnímat potraviny jako prostředek k utišení hladu, ale jako hračku. Se kterou se dá třeba házet.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.