diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Pro lepší usínání

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Pokud se vám zdá, že vaše děti špatně usínají nebo se často probouzí,
až si někdy myslíte, že by potřebovaly tabletku na spaní, vyzkoušejte jim večer podat následující suroviny:

TEPLÉ MLÉKO. Asi většina dětí dostává večer teplé mléko. Není divu, tento příjemně teplý nápoj je velice chutný a hlavně opravdu účinný při uspávacím procesu. Mléko obsahuje aminokyselinu tryptofan, která má mírně sedativní účinek. 

HEŘMÁNKOVÝ ČAJ. Heřmánek je také velmi známý jako bylinka se sedativním účinkem. Přidává se i do různých čajových směsí.

MED. Zkuste do výše zmíněných dvou nápojů přidat lžičku medu. Především teplé mléko s medem má silně uklidňující účinky.

BANÁNY. Banány obsahují melatonin* a serotonin**, ale také hořčík, který uvolňuje svaly.

OVESNÉ VLOČKY. Ovesné vločky obsahují melatonin*. Kromě toho jsou velmi chutné, zdravé a příjemně zaplní žaludek.

CELOZRNNÝ CHLÉB. Krajíc celozrnného chleba namazaný máslem a medem pomůže zvednout hladinu inzulinu, který pomůže tryptofanu dostat se až do mozku, kde ho přemění na serotonin** a vydá povel: „Je čas jít spát”.

LNĚNÉ SEMÍNKO. Zkuste někdy večerní porci vločkové kaše posypat lžící lněných semínek. Jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny, které zlepšují celkovou kondici a náladu.

MANDLE. Malá porce této pochoutky také pomůže přivolat únavu. Mandle obsahují hořčík, který uvolňuje svalstvo, ale také tryptofan, který má sedativní účinky.

Vysvětlení pojmů:

*melatonin: Produkce tohoto hormonu (vzniká ze serotoninu) je ovlivňována světlem, sekrece je maximální za tmy. Působí na produkci některých dalších hormonů, působí ospalost.

**serotonin: Biologicky aktivní látka vznikající z aminokyseliny tryptofanu. Má význam jako přenašeč nervových impulsů v mozku. V mozku se účastní procesů podílejících se na vzniku nálady.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.