diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Pitný režim našich dětí

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Pitný režim je velice důležitý element života, ať už je nám rok, nebo padesát. Jen množství přijímaných tekutin se mění – s věkem. Další věc, která naši potřebu pít ovlivní, je fyzická aktivita či podnebí. Také záleží na hmotnosti jedince (tlouštík potřebuje vypít více). Orientační hodnoty denního množství tekutin dle váhy dítěte: 3kg – 300ml, 5kg – 800ml, 7kg – 1000ml, 10kg – 1.200ml, 16kg – 1700ml, 27kg – 2.200ml. Jedná se o celkové množství tekutin, do něhož se započítává i voda obsažená v jídle, ovoci a zelenině. Někteří odborníci nad takovým počítáním mávnou rukou. Vzorce jsou spíše důležité v době onemocnění, kdy

se příjem tekutin musí bedlivě sledovat.

Přiznám se, nikdy jsem dítěti nepočítala, kolik za den přijme tekutin. Pití mu samozřejmě neustále připomínám, v zimně mu čaj ovlažím v mikrovlnce a v létě mám láhev s pitím všude s sebou. Sama při nedostatečném pití trpím bolestmi hlavy, takže bez pití ani na krok. Snažím se mu udělat pitný režim zajímavý – střídám druhy čajů, sirupy, občas koupím džus, který ředím 1:1 nebo koupím oblíbené fruko. Každé ráno syn vypije sklenici kakaa. Pití u nás není problém, snad jen při nemoci, kdy musí pít víc, tak ho nějak nemůžu přinutit. Fígl tedy je nabízet pití po chvilkách a donutit ho aspoň cucnout – na to přistoupí.

Děti nezvykejte na příliš sladkou chuť. Čaj je skvělí sám o sobě a cukr ho zkazí. Já čaj nesladím. Jen v zimě medem, v létě nic. Daleko více takový nápoj osvěží. Bublinkové limonády můj 3,5 letý syn zatím nechce. Bublinky ho pálí na jazyku. Mimochodem víte, že 1 litr coca – coly obsahuje 27 kostek cukru? Nedostatek tekutin může způsobit bolest hlavy, únavu, potíže s vyprazdňováním (zácpa) a potíže s činností ledvin.

A jak dostat tekutiny i do dětí, které nechtějí? Noste nápoj všude s sebou, nabízejte, jděte příkladem – pijte před dítětem. Nápoj udělejte co nejatraktivnější – barevné skleničky s oblíbenými postavičkami, různě zamotaná brčka a nebo nahrazujte tekutinu jídlem s velkým obsahem vody – meloun, salátová okurka, polévky.. Nebo děti jednoduše malinko postrašte třeba nemocnicí a infúzemi. Drsné, ale na děti strašení zabírá a pokud je to v rámci jejich zdraví, není co řešit.

 

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.