diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Petřínská rozhledna

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Jednou z nejznámějších věží stověžaté Prahy je bezesporu Petřínská rozhledna. Stačí se pohodlně přepravit lanovkou případně vyšlápnout zdejší kopec a už stojíte v blízkosti volné kopie slavné Eiffelovky, tyčící se do šedesátimetrové výšky. Oproti pařížskému originálu je sice pětkrát menší (321 metrů), přesto si budete zdejších 299 schodů pamatovat. Ani ne snad kvůli jejich počtu, jako méně obvyklému řešení, kdy výstup i sestup mají své vlastní schodiště. V rušnější dny si tak životní prostor budete vynucovat pouze v pokladně a na horní vyhlídkové plošině.

Pokud si Petřínskou rozhlednu uchováváte ve svých vzpomínkách z návštěvy v dřívějších dobách, pak vězte, že množství různých úprav ji za posledních cca pět let změnilo k nepoznání. V nočních hodinách je překrásně nasvícena, budku s ošklivou pokladní nahradil vkusný vchod a na schodišti ubylo zákeřných podhledů, na nichž si vyšší část populace ničila hlavu. Zkrátka z pohledu občasného návštěvníka řada příjemných zlepšení.

Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny. První, ve výšce 20 metrů, je díky své šířce dobře přístupná i pro vozíčkáře (k dispozici výtah) a můžete si zde užívat prakticky nerušený výhled. O 35 metrů výše, v druhém patře, už je prostoru podstatně méně, ovšem pohled do kraje patří k těm nezapomenutelným. Pohled na zatáčející se Vltavu, Pražský hrad i Staré Město je impozantní. Za pěkného počasí, nejlépe větrného, uvidíte na severu Říp a České středohoří, východněji lze rozpoznat Krkonoše.

Více info na www.petrinska-rozhledna.cz


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.