diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Ovesné vločky v naší stravě

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Ovesné vločky jsou ceněnou potravinou ve zdravé výživě a měly by být i součástí každodenního jídelníčku. Ovesné vločky jsou obilný výrobek vzniklý rozdrcením ovesných zrn. Z ovesných vloček se připravuje řada pokrmů spadajících do kategorie “zdravé výživy”, především müsli, a používají se též při výrobě celozrnného pečiva. Jsou zdrojem řady živin. Přibližně od začátku 60. let 20. století roste zájem o ovesné vločky v souvislosti s jejich blahodárným působením na lidské zdraví. Studie dokazují, že každodenní konzumace jedné misky ovesných vloček může snižovat hladinu cholesterolu v krvi. V USA tyto zprávy koncem 80. let vyvolaly obrovskou popularitu ovesných vloček, která však netrvala dlouho a začátkem 90. let opět opadla.

Výroba

Ovesné vločky se vyrábějí loupáním ovsa z napařovaných obilek. Po vyčištění hrubého zrna se obilná zrna na několik hodin vystaví nejprve vlhku, poté suchému teplu v sušárně. Při tomto ošetření vzniká typické ořechové aróma budoucích vloček. Teplem se rovněž inaktivují látky štěpící tuky (enzymy), které by jinak při skladování působily nepříjemnou žluklou, hořkou pachuť. Pluchy se při sušení uvolní a lze je snadno oddělit v bubnovém nebo odstředivém loupači (dříve se odíraly mezi mlýnskými kameny). Po usušení se ovesná zrna třídí dle velikosti.

Význam pro naše zdraví

Oves má posilující účinky, blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy. Mají vysoký obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin, slizových látek, vitamínů B1, B6 a E, železa a vápníku. Obsahují též fosfor a lecitin. Obsahují průměrně 66,5% sacharidů, 14,4% bílkovin a 6,8% tuku. Právě kvůli vysokému obsahu tuku se nedají dlouho skladovat, aby nežlukly.

Důvody proč jíst ovesné vločky:

 • obsahují vyvážený poměr rozpustné a nerozpustné vlákniny

 • nerozpustná vláknina slouží pro správnou funkci střev (podporují peristaltiku a působí proti zácpě a též vzniku nemocí tlustého střeva).

 • Rozpustná vláknina (především betaglukany) napomáhá snižovat hladinu LDL („špatného“) cholesterolu a pomáhá proti kolísání cukru v krvi (prevence cukrovky 2. typu a obezity).

 • ovesné vločky mají vysokou výživou hodnotu. Mají příznivou skladbu aminokyselin, vitamínů a minerálů.

 • snižují krevní tlak

 • působí preventivně proti ischemické chorobě srdeční a celkově proti kardiovaskulárním nemocem

Možnosti využití ovesných vloček v kuchyni:

 • na zahuštění polévek

 • pro přípravu pomazánek

 • na výrobu zdravých dezertů

 • pro jiné kuchyňské úpravy

 • do karbenátků

 • na výrobů kaší pro naše nejmenší

 • jako náplň do buchet a koláčů – hrst mletých vloček smícháme s mletým mákem

 • k posypání hotových pokrmů místo sýra nebo oříšků

Z ovesných vloček se připravuje především ovesná kaše, v současnosti nejčastěji nasladko; může však být i slaná. Vločky se krátce povaří v mléce a kaše se může obohatit nakrájeným čerstvým nebo sušeným ovocem, skořicí a dosladit medem či cukrem. Vločky lze pro zpestření též opražit. V racionální výživě slouží ovesné vločky též jako základ pro výrobu karbanátků a pomazánek. Před přípravou je lze namáčet nebo použít v instantní formě.

Další využití ovesných vloček

Ovesné vločky se používají do některých alkoholických nápojů, v kosmetice (omlazovací přípravky na bázi ovesného mléka), do mýdel, v zevním lékařství a někdy též jako dochucovadlo v konzervách pro psy.

Využití ovesných vloček je opravdu všetranné, jak na sladko, tak i na slano. Zařazujte ovesné vločky do vaší stravy, určitě to za to stojí. I děti si je zamilují. Starší syn je měl opravdu hodně rád už jako batole. Připravovala jsem mu z ovesných vloček kaše smíchané s ovocem, bílým jogurtem, přesnídávkou i batolecími mléky s příchutí.

Zdroj:

http://cs.wikipedia.org

www.prodamy.cz


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.