diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Otázky kolem sezení

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Kdy má dítě začít samo sedět?

Průměrné dítě by mělo samostatně sedět asi kolem devátého měsíce. “Samostatným sedem” se ale nemyslí, když rodiče miminko posadí na hrací deku apod. Dítě samostatně sedí tehdy, když je schopné se do sedu dostat samo vlastními silami ve volném prostoru.

Kdy si mám začít dělat starosti, že moje dítě nesedí?
Některé děti si sednou dříve a jiné později,ale pokud vývoj běží, jak má, není důvod dělat si vrásky. Záleží na tom,  je-li dítě temperamentní nebo klidnější. Pokud je motorický vývoj v pořádku a dítě zvládá jiné pohyby úměrné věku, pak si není třeba dělat starosti vůbec, přijde čas, kdy se dítě samo posadí.

Můžu dítě posazovat dříve, než se posadí samo?  

Tak to určitě ne. Každé miminko potřebuje nějaký čas, aby se naučilo novou motorickou dovednost. A tím, že ho předčasně posazujeme, mu nedáváme možnost, aby  tuto dovednost samo poznalo a naučilo se ji. Určitě není dobré miminku něco ukazovat, předběhnout vývoj a snažit se něco urychlit. Tím dítěti a jeho vývoji jedině uškodíme.

Co předchází samostatnému sedu?

První tři až čtyři měsíce slouží k tomu, aby se miminko stabilizovalo na zádech a na bříšku a  aby se správně zkoordinovaly břišní a zádové svaly. Mezi šestým a sedmým měsícem již nevydrží pasivně ležet na zádech. Začíná se  přetáčet, v poloze na zádech zvedá hlavu a  trup, opírá se o paže a leze. Cesta k sezení tedy vede přes pasení koníčků, klečení na kolínkách a většinou také lezení. Pak přes tzv. šikmý sed následuje samostatné posazení

 

Nevadí, když miminko, které ještě nesedí, dávám do polohovacího lehátka?

Není to optimální, ale pokud je potřeba miminko nakrmit nebo ho do lehátka dáte jen na chvilku, tak to samozřejmě nevadí.

 

Radí mi, ať dítěti pomáhám do sedu za ručičky. Je to správné?

Bohužel to také není správné. Posazování miminka za ručičky provádí  výhradně dětský lékař v poradně, když v určitém věku zkouší, jak miminko reaguje a v jaké fázi vývoje je. Sami doma rozhodně dítě za ručičky do sedu nevytahujte.

 Chystáme se cestovat. Můžu dávat do krosničky dítě, které ještě nesedí?

Do krosničky patří jenom ty děti, které již samy sedí. Vhodnější varianotu jsou šátky nebo ergonomická nosítka. Upřednostněn by však měl být kvalitní prostorný kočárek. Jiné způsoby transportu by měly být využívány pouze okrajově. Při cestování autem je jediným a správný řešením vhodně zvolená autosedačka, ani ta však není pro dítě optimální.

Miminko posazuji i doma do autosedačky – aby mělo lepší rozhled. Je to správné?

Dítě je sice motivované, protože má větší rozhled, ale autosedačka mu v žádném případě neumožní správný vývoj držení těla. Měli bychom si uvědomit, že páteř dítěte se od tří měsíců do půl roku postupně napřimuje a zpevňuje, ale pokud mu tenhle vývoj nedopřejeme, tak k tomu napřímení nedojde. Miminko se nenaučí zapojovat správné svaly.

Co se  stane, když dítě předčasně posazuji?

Když si dítě sedne samo, tak k tomu dojde ve chvíli, kdy jsou na to jeho svaly připraveny. Pokud ale dítě posazujeme předčasně, tak se všelijak kroutí a hrbí, což se samozřejmě podepíše na jeho držení těla v budoucnosti.

Jak můžu svému dítěti pomoci, aby se správně pohybově vyvíjelo? 

Ačkoliv je to divné, přeci jenom dítě ví samo, co má dělat. My je proto nemusíme učit, stačí  mu dát prostor a podmínky k tomu, aby si mohlo všechno samo vyzkoušet. Psychomotorický program je geneticky zakódovaný, a jak se vyvíjí mozek, tak se miminko učí nové a nové věci. A tak je to i se samostatným sezením. Není třeba mu nijak pomáhat. Každé zdravé dítě si jednoho dne sedne samo.

Pokud máte přeci jenom nějaké  pochybnosti, obraťte se na svého pediatra.

foto (c) Silvie Valoušková
www.silvievalouskova.cz


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.