diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Ohrádka – ano či ne?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Současný trend nabádá rodiče, aby vedli své děti k samostatnosti a dopřávali jim dostatek volnosti již od útlého věku. Ale to neznamená, že dítě může vyrůstat bez jakýchkoli omezení a vše se bude řídit jen podle něj. Někdy je nutné z důvodů jeho vlastní bezpečnosti, omezit mu pohyb po místnosti. Jindy potřebuje maminka uklidit, uvařit,. Kam s dítětem? Existují dětské ohrádky.

V období 6-7 měsíce miminko zatouží poznávat své okolí. A když už zvládá lezení, dokáže se brzy přitáhnout a postavit. Přichází tedy období, kdy náš maličký začíná objevovat svět a na rodičích je zabezpečit domov tak, aby se tam dobře cítilo, mělo dostatek podnětů, ale zároveň nemusel být pod nepřetržitým dohledem.

I když si myslíme, že se nemůže dítěti nic stát, zásuvky mají krytky, rohy stolu jsou zakryty chrániči, květiny jsou uklizeny z jeho dosahu, nemůžeme nikdy zcela spoléhat na to, že dítě je v bezpečí a nechat je delší dobu bez dozoru. Bohužel nejste schopni předvídat, jakou dovednost si váš potomek právě dnes osvojí.

Při přípravě jídla by se nemělo dítě volně pohybovat po kuchyni. Dejte ho do ohrádky, půjčte mu plastové lžičky a mističky, bude vás napodobovat a zabaví se. Ohrádka je také ideální v situaci, kdy někdo zazvoní, zavolá, tedy když potřebujete drobečka na chvíli opustit. Nikdy nespoléhejte na to, že budete pryč jen malou chvilku a že se nemůže nic stát. V neposlední řadě lze ohrádku využít i venku na zahradě, můžeme ji vzít s sebou na návštěvu, na chatu..

Ze začátku dítě necháme v ohrádce jen chvíli a zůstaneme s ním. Ukazujeme mu hračky, hrajeme hry na schovávanou. Miminko by mělo nabýt dojmu, že je to jen další prostor ke hraní a ne, že jsme ho někam odložili. Později je jen na vás, abyste zvážili dobu, která bude pro vašeho drobečka nejvhodnější. Ale to neznamená, že tam může zůstat celé dopoledne. Dítě potřebuje pro svůj zdravý vývoj častou změnu prostředí a střídání činností.

Pokud navštívíte specializovaný obchod s dětským zbožím, popřípadě nahlédnete do nabídky e-shopů na internetu, zjistíte, že je opravdu z čeho vybírat. Stále jsou v nabídce ohrádky dřevěné, různých tvarů. Další typ ohrádek je tvořen lehkou kovovou konstrukcí, velkou výhodou je jejich rychlé skládání a omyvatelnost povrchu. Tyto ohrádky jsou nabízeny v nejrůznějších tvarech a barvách. Většina z nich je opatřena madly, které pomáhají dítěti v pohybu.

Názor pediatra a přednosty dětského odd. MUDr. Josefa Kučery: “Já jsem rozhodně pro používání dětských ohrádek. Maminky si neuvědomí, kolik nebezpečí na děti v domácnosti číhá, ale já se ve své praxi denně setkávám s dětskými popáleninami, opařením, otravou. Může být sebepozornější rodič, ale stačí na malou chvilku nechat dítě bez dozoru a může si nést následky celý život. Pokud využíváte ohrádku krátkodobě, rozhodně nemůže uškodit. A nezapomeňte na její vhodné umístění. Neměla by stát na přímém slunci ani v průvanu”.

Zdroj – Betynka 11/2006

 

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.