diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Nočník nebo plena?

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Dilema, které řeší asi každá matka. Je to také nejčastější námět k mentorování od tchýně. Často totiž mohou dnešní maminky slyšet věty typu… to Jára už touhle dobou seděl na nočníku, to Péťa už měl v roce plenu jen na noc…. a tak bychom mohly pokračovat. Ano jistě, dříve tomu tak bylo. Opravdu byly děti vysazovány na nočník již od prvního momentu, kdy se dokázaly posadit – obávám se, že některé matky i tuto dobu uspěchaly. Ano, dříve tomu tak bylo…  jenže každá doba si nese to svoje.

Pokud se však člověk zamyslí, musí vzít v potaz všechny okolnosti, které k takovému postupu vedly. Dříve musely matky dávat děti do jeslí, musely nastupovat do práce, a tak musely chtě nechtě přehlížet skutečnost, která je vědecky podložená tedy ověřená. A tou je, že dítě začíná ovládat měchýř a svěrač v době kolem 18ti měsíců. Ty, které Vám rády připomínají jak výchovu zvládaly rozhodně lépe než-li Vy, by si měly uvědomit, že skoro 85% takto dříve vysazovaných dětí na nočník trpí v pozdějším věku skoliózou.

Tak nevím, ale mám za to, že raději zvládnu po dvou -třech hodinách vyměnit plenu, než abych později viděla, jak se dítě hrbí a bolí ho záda. Je mi jasné, že i v řadách dnešních, moderních maminek se objeví ty které uvažují nebo již dokonce aplikují tzv. bezplenkovou metodu. Často se ohánějí tím, že to dělají pro pohodlí dítěte, nebo že to dítěti pomáhá při kolikách. Dovolím si oponovat z pozice zdravotní sestry – koliky jsou velmi nepříjemné a dítěti opravdu hodně ztrpčují život, ale jediné opravdu vhodné řešení je cvičení nožiček a masáž bříška. Nějaké držení nad umyvadlem, či vysazování na nočník je tím nejhorším co pro své dítě můžete udělat. Pokud máte za to, že se tímto způsobem upraví střevní peristaltika Vašeho drobečka, mýlíte se. Pokud to děláte z čistě hygienických důvodů a v nějaké “chytré knížce” jste si přečetla, že jisté kmeny či národnosti také dětem nedávají pleny, věřte mi, že ani to není tak úplně O.K. Ano, opravdu se na světě takové věci dějí, ale tam děti nedostávají pleny kvůli tomu, aby snad nebyly v mokrém, ale čistě jen proto, že jsou to tak chudé národy, že mnohdy ani netuší co to nějaká plena je. Nevím, ale nejsem přesvědčena že všechny staré techniky jsou dobré. Nebo byste se chtěla snad vrátit k tomu, že budete prát prádlo na valše? Nočník se jednou stane nedílnou součástí života Vašeho dítěte, ale tak jako se učí pít, jíst, mluvit, a to vše postupně, tak i na nočník jednou nadejde vhodná doba. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že nechat se vyhecovat tchýní je to nejhorší co pro své dítě můžete udělat. Má dcera to odskákala totálně rozházeným vyprazdňováním. Přestala jsem jí na nočník vysazovat a dala jí čas, aby mi sama ukázala, že už je “velká holka” a chtěla jít na nočník sama od sebe. A vidíte, od necelých 20ti měsíců s tím nemáme problém, a od 30ti měsíců nemáme problém ani s nočním vysazováním. Myslete vždy na prospěch Vašeho dítěte. Když se budete o své dítě dobře starat, tak poznáte kdy je ten správný čas….a nakonec, tchýně a uzený jsou nejlepší studený 🙂 , a dámy, to je taky tak trochu historicky ověřené 🙂


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.